زباله ها کجا می روند - سرنوشت زباله

تیم تحریریه پاکزی | دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷

۵ دقیقه مطالعه

زباله ها کجا می روند - سرنوشت زباله

به نظر شما سرنوشت زباله‌ها چه می‌شود و زباله‌های شهری به کجا برده می‌شوند؟ بعد از این‌که زباله‌ها از سطح شهر جمع‌آوری و حمل شدند بسته به نوع زباله، سرنوشت‌های مختلفی دارند که شامل این موارد می‌شوند:

  1. تل انبار کردن زباله: به این روش دامپینگ گفته می‌شود که زباله‌ها را در مناطق خاص روی هم جمع می‌کنند.
  2. گورستان زباله: مکانی برای دفن کردن زباله‌ها
  3. سوزاندن زباله: روشی دیگر برای انهدام زباله‌ها، سوزاندن زباله است.
  4. تولید انرژی از زباله: این کار به دو روش صورت می‌گیرد. روش اول استفاده از کوره‌های مخصوص و روشی دیگر تولید بیوگاز از زباله‌است.
  5. تولید کمپوست (پوسال): پوسال نوعی کود آلی و طبیعی است که در اثر فرایند زیستی به دست می‌آید.
  6. بازیافت: برخی از زباله‌ها هم به کارخانه بازیافت برمی‌گردند و دوباره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

البته با توجه این‌که کشوری پیشرفته باشد یا نه کمیت و کیفیت هرکدام از موارد بالا متفاوت خواهد بود. در ادامه توضیحات بیشتری در مورد هرکدام از این موارد داده می‌شود.

دامپینگ یا تل انبار کردن زباله ( Dumping )

دامپینگ زباله یا تل انبار کردن زباله

یکی از ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه‌های دفع زباله، جمع‌آوری و تل انبار کردن زباله‌هاست که احتمالاً اطراف شهرها به شکل کوه‌هایی از زباله قابل مشاهده هستند. به این کار دامپینگ زباله یا تل انبار کردن زباله گفته می‌شود. همان‌طور که این روش بسیار ارزان و ساده هست، یکی از غیربهداشتی‌ترین روش‌های دفع زباله هم محسوب می‌شود. در این روش به دلیل این‌که پوششی بر روی زباله‌ها قرار ندارد به‌راحتی زباله‌ها پراکنده می‌شوند و باعث انتقال آلودگی و بوی نامطبوع می‌شود. همچنین این مکان، محلی برای جمع شدن حشرات و حیوانات موذی هست.

بهتر است این روش برای زباله‌های خشک استفاده قرار گیرد و برای زباله‌های تر، روش‌های دیگر دفع زباله مورد استفاده قرار گیرد. با این کار مشکلات بهداشتی و زیست‌محیطی این روش کمتر خواهد شد.


لندفیل یا گورستان زباله (Landfill)

گورستان زباله یا لندفیل landfill

خاکچال یا گورستان زباله به گودالی گفته می‌شود که برای انبار کردن پسماند استفاده می‌شود. در واقع در کشورهایی که توسعه‌یافته نیستند اگر زباله را در طبیعت رها نکنند عموماً در این گودال‌ها دفع می‌کنند. با این روش دفع زباله، از انتقال آلودگی و پراکندگی زباله‌ها جلوگیری می‌شود و ظاهر طبیعت تخریب نخواهد شد؛ اما نمی‌توان گفت این روش سرنوشت خوبی برای زباله است و باید سعی کنیم روش‌های بهتری برای استفاده از زباله به کار ببریم که در موارد پیش رو توضیح داده شده است.

گورستان زباله باید با خاک رس و یا پوشش پلاستیکی عایق شود  تا مانع از انتقال آلودگی و شیرابه شود. شیرابه‌ها می‌توانند منابع آب زیرزمینی را آلوده کنند. دفن کردن زباله در گورستان باعث تولید گاز می‌شود که در نتیجه لوله‌هایی برای انتقال این گاز به سطح زمین قرار می‌دهند که باعث جلوگیری از انفجار می‌شود.

 

سوزاندن زباله

سوزاندن زباله

یکی دیگر از روش‌های انهدام زباله، سوزاندن زباله است. معمولاً در این روش زباله‌ها توسط کوره زباله‌سوز، سوزانده می‌شوند که در نتیجه، خاکستر و گازهای سمی آزاد می‌شود. برای جلوگیری از ورود این مواد به محیط زیست باید مجهز به فناوری‌های پیشرفته بود و استانداردهای جهانی را رعایت کرد. به همین دلیل سوزاندن زباله مطابق با استانداردهای جهانی هزینه بالایی دارد. این روش جایی که محدودیت زمین وجود داشته باشد مناسب است و یکی از راهکارهای اصلی برای دفع زباله‌های بیمارستانی هست.


تولید انرژی از زباله

تولید انرژی از زباله

یکی از روش‌های استفاده درست از زباله، تولید انرژی از زباله است. تبدیل زباله به انرژی عموماً به دو روش انجام می‌شود.

  1. سوزاندن زباله‌ها در نیروگاه زباله‌سوز : در این روش معمولاً گرمای آزاد شده را توسط فرایندهای ترمودینامیکی به برق تبدیل می‌کنند.
  2. نیروگاه زیست گاز : در این روش زباله‌ها در شرایط خاصی قرار می‌گیرند که باعث آزاد شدن گاز می‌شود. به این گاز، بیوگاز یا زیست‌گاز گفته می‌شود که به عنوان سوخت قابل استفاده است.

می توان گفت دو روش بالا جز مقصدهای خوب برای زباله محسوب می‌شوند؛ اما هر کدام از این دو مورد مشکل‌های خاصی هم به همراه دارند که باید حتماً لحاظ شوند.


تولید کمپوست

تولید کمپوست و کود از زبالهتبدیل زباله به کود یا کمپوست، یکی از روش‌های استفاده بهینه از زباله است. در این روش طی فرایندهایی زیستی، از زباله‌ها نوعی کود آلی و طبیعی به دست می‌آید که به آن پوسال یا کمپوست گفته می‌شود. البته از همهٔ زباله‌ها نمی‌توان برای تولید کمپوست استفاده کرد و عمدتاً زباله‌های تر و بقایای گیاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تولید این کود کار سختی نیست و به‌راحتی می‌توان از پسماند خانگی، کمپوست تهیه کرد. این کود بسیار مغذی است و در باغداری، کشاورزی و تقویت خاک باغچه و گلدان به کار برده می‌شود.


بازیافت زباله

بازیافت زباله

بازیافت زباله‌ها، یکی از بهترین روش‌ها برای استفاده از زباله‌است.  در این روش زباله‌ها جمع‌آوری می‌شوند و در کارخانه‌های تفکیک طی فرایندهای خاصی تفکیک می‌شوند. بعد از آن، مواد تفکیک‌شده برای بازیافت به کارخانه‌های بازیافت فرستاده می‌شوند که خروجی این فرایندها مواد خام برای صنایع مختلف هست. در فرایند بازیافت، تفکیک زباله‌ها از همدیگر اهمیت بالایی دارد و تا جایی که امکان دارد بهتر است که زباله‌ها از یکدیگر تفکیک شوند. یکی از دلایل این کار کثیف شدن زباله‌ها و انتقال آلودگی به همهٔ زباله‌ها است که در نتیجه در بعضی موارد در عمل، فرایند بازیافت غیرممکن می‌شود.

بهتر است فرایند تفکیک زباله در مراحل اولیه آن یعنی زمان تولید زباله‌ها در خانه صورت پذیرد. چراکه تفکیک در این مرحله بسیار ساده‌تر از تفکیک در مراحل پایانی است.

تیم تحریریه پاکزی | دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷

نظرات

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر

پاکزی را در شبکه های اجتماعی:
لینک فیسبوک پاکزی
لینک لینکدین پاکزی
لینک اینستاگرام پاکزی
لینک تلگرام پاکزی
لینک توییتر پاکزی

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت اکسون ویژن سیستم میباشد.