تفکیک زباله

تیم تحریریه پاکزی | شنبه ۰۸ دی ۱۳۹۷

۶ دقیقه مطالعه

تفکیک زباله از مبدا

تفکیک زباله یکی از مراحل مهم در بازیافت و دفع زباله می‌باشد. شاید فکر کنیم همین که زباله‌ها را بیرون از خانه قرار دهیم تا شهرداری جمع‌آوری کند، مسئولیت خود را در قبال حفظ محیط زیست انجام داده‌ایم اما این طور نیست. متاسفانه هنوز خیلی‌ها به این باور نرسیدند که زباله‌ها را می‌توان به مواد قابل استفاده تبدیل کرد و درصد کمی هم که به این باور رسیده‌اند، هیچ تلاشی در این زمینه ندارند. شاید چون هیچوقت فرهنگ سازی مناسبی برای تفکیک زباله صورت نگرفته است. در این مقاله در رابطه با تفکیک زباله، چگونگی تفکیک زباله و سایر مسائل مربوط تفکیک زباله صحبت خواهیم کرد.

تفکیک زباله چیست

تفکیک زباله به فرایندی گفته می‌شود که به وسیلهٔ آن زباله‌ها را از یکدیگر جدا می‌کنند تا فرایندهای بعدی به راحتی برای زباله اتفاق بیفتد. در واقع بر اساس ویژگی‌های زباله‌ها و دسته‌بندی‌هایی که وجود دارد ممکن است زباله را دفع کنند و یا بازیافت کنند که برای هرکدام روش‌های مختلفی وجود دارد و در نتیجه باز هم تفکیک بیشتری انجام می‌گیرد. به عنوان مثال در مرحله اولیه زباله‌های تر و خشک تفکیک می‌شوند. در ادامه ممکن است هرکدام از این زباله بخش‌های به کوچک‌تری تفکیک شوند.

 ویکی‌پدیا تفکیک زباله را اینگونه تعریف می‌کند:

تفکیک زباله یا طبقه‌بندی زباله فرایندی است که از طریق آن زباله را به عناصر مختلف تفکیک می‌کنند.

انواع زباله برای تفکیک

همان‌طور که گفته شد زباله‌ها دسته‌بندی‌های مختلفی دارند و هرکدوم ویژگی‌های خاصی دارند. برای همین بهتر است دسته‌بندی کاربردی برای زباله‌ها داشته باشیم. طبقه بندی زباله‌ها به دو صورت انجام می‌شود؛

طبقه بندی اول که معمول‌ترین طبقه بندی هست شامل سه دسته می‌شود: زباله‌های تر یا آلی، زباله‌های خشک یا غیرآلی و زباله‌های خطرناک. این دسته‌بندی برای استفاده جهت تفکیک زباله‌های خانگی کاربرد بیشتری دارند و به راحتی می‌توان زباله‌های خانگی را بر این اساس تفکیک کرد.

زباله های تر یا آلی

این دسته از زباله‌ها فسادپذیر هستند و معمولاً شیرابه از خودشون تولید می‌کنند و باعث ایجاد آلودگی و جمع شدن حشرات و موش‌ها می‌شوند. تقریباً می‌توان گفت این زباله‌ها قابلیت بازیافت شدن ندارند و آنها را به روش‌های مختلف دفع می‌کنند و یا تبدیل به کود و کمپوست می‌کنند. برای مثال این زباله‌ها شامل این موارد می‌شوند:

پسماندهای غذایی (برنج، خورشت، گوشت، مرغ، ماهی، روغن‌های خوراکی سوخته و فاسد شده و ) و سبزی و میوه (پسماند میوه و سبزی، میوه و سبزی فاسد شده، تفاله چای و )

زباله های خشک یا غیرآلی

دستهٔ دیگری از زباله‌ها که هدف اصلی بازیافت هست زباله‌های خشک می‌باشند. این نوع از زباله‌ها فسادپذیری خیلی کمتری دارند و معمولاً طول عمر اونها در طبیعت زیاد هست و در طبیعت به راحتی تجزیه نمی‌شوند. این نوع از زباله‌ها می‌توانند به طبیعت آسیب بزنند و زندگی روی کرهٔ زمین را برای انسان‌ها سخت‌تر کنند. این دسته از زباله‌ها برای تفکیک باز هم به طبقه‌های کوچک‌تری تقسیم می‌شوند که کار را برای بازیافت راحت‌تر می‌کند. فعالیت اصلی پاکزی جمع‌آوری و بازیافت زباله های خشک هست.

دسته‌بندی این گروه از زباله‌ها شامل این موارد می‌شود:

 • کاغذ و مقوا (انواع روزنامه، مجله، کتاب، دستمال کاغذی، عکس، بسته‌های کاغذی شیر و آب میوه، جعبه‌های شیرینی و کفش و لباس، شانه تخم مرغ و ...)
 • پلاستیک (انواع ظروف پلاستیکی، روکش‌ها و کیسه‌های پلاستیکی، طناب‌های پلاستیکی، اسباب بازی‌های پلاستیکی، فیلم‌های عکاسی، انواع ابر و اسفنج و ...)
 • فلزات (انواع قوطی فلزی کمپوت، کنسرو، نوشابه، رب، وسایل فلزی آشپزخانه، شیرآلات، لوله‌ها و توری‌های فلزی، ظروف و لوله‌های مسی، چدنی، آهنی، فویل‌های آلومینیومی، رادیاتور و ...)
 • شیشه (انواع ظروف شیشه‌ای، لامپ‌های ساده و فلورسنت، آینه، سرامیک، چینی، بلور و )
 • منسوجات و چرم (انواع لباس‌های کهنه و پارچه‌های مستعمل، انواع وسایل پارچه ه‌ای، انواع کیف و کفش، البسه و وسایل چرمی...)
 • چوب (انواع جعبه‌های چوبی، سرشاخه، برگ درخت، مبل، میز، وسایل چوبی آشپزخانه و )
 • لوازم الکتریکی و الکترونیکی (سیم، کابل، پریز، دیسکت، سی‌دی، نوار کاست، ماشین حساب، ساعت، لوازم کامپیوتر، چراغ قوه، انواع باتری، تلفن، تلویزیون و)

انواع زباله برای تفکیکانواع زباله برای تفکیک

زباله های خطرناک

 همان‌طور که از اسم این نوع زباله‌ها مشخص می‌باشد، اگر در معرض گرما و حرارت قرار بگیرند باعث بروز خطرات زیادی می‌شوند مثل انواع باتری‌ها، حشره‌کش‌ها و خوشبوکننده‌ها و.

طبقه‌بندی دوم هم: زباله‌های خانگی، زباله‌های بیمارستانی، زباله‌های تجاری، زباله‌های خطرناک، زباله‌های صنعتی، زباله‌های خاک و نخاله ساختمانی، زباله‌های خیابانی، زباله‌های پارک‌ها، زباله‌های فضای سبز و گورستان‌ها را شامل می‌شود.

چگونگی تفکیک زباله

فرایند تفکیک زباله ممکن است از ابتدای تولید زباله شروع شود و تا مرحلهٔ آخر که زباله برای بازیافت در کارخانه استفاده می‌شود و یا دفع می‌شود ادامه داشته باشد و بازهم تفکیک شود. هرچقدر تفکیک در مراحل اولیه صورت بگیرد، انرژی و زمان بسیار کمتری لازم دارد. و اگر تفکیک به مرحلهٔ آخر واگذار شود در برخی موارد عملاً تفکیک غیرممکن می‌شود و اصلاً صرفه‌ی اقتصادی ندارد. با توجه به این‌که فرایند تفکیک در چه بخشی از طول عمر زباله قرار داشته باشد، تفکیک زباله را به دو نوع دسته‌بندی می‌کنیم: تفکیک زباله از مبدأ و تفکیک با استفاده از دستگاه تفکیک زباله در مراکز بازیافت. در ادامه هرکدام از این دو مورد را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تفکیک زباله از مبدا

همان‌طوری که گفته شد هرچقدر تفکیک در مراحل اولیه تولید زباله صورت بگیرد نتایج بهتری دارد و عملاً تفکیک اقتصادی در این مرحله اتفاق می‌افتد. تفکیک زباله از مبدأ به تفکیک زباله از بدو تولید زباله گفته می‌شود. به‌عنوان مثال تفکیک زباله از مبدأ بهترین راه برای تفکیک زباله خانگی هست. برای این کار می‌توان سطل‌های جداگانه‌ای برای تفکیک زباله‌ها داشت و به جای این‌که هر شب همه زباله‌ها را روی هم بریزیم، آن‌ها را تفکیک کنیم که به‌راحتی بتوان زباله‌ها را بازیافت کرد. اما نکته قابل توجه این است که ما حتی شناخت درستی از زباله‌های قابل بازیافت نداریم. در قدم اول می‌توانیم پسماندهای آشپزخانه یا مواد غذایی را جدا کنیم و در یک سطل بریزیم. این نوع زباله‌ها می‌توانند تبدیل به نوعی کود به نام کمپوست شوند که برای اصلاح خاک و جبران مواد غذایی ازدست‌رفته می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. در مرحلهٔ بعد باید مواد قابل بازیافت را از زباله‌ها جدا کنیم. موادی مثل کاغذ، شیشه، انواع فلزات و ... به‌طور مثال یک شیشه معمولی را می‌توانیم تا ۱۵ بار بازیافت کنیم؛ چراکه شیشه‌ها فرسوده نمی‌شوند.

فعالیت اصلی پاکزی در راستای تفکیک زباله از مبدأ هست و با توزیع پکیج‌های مخصوص زباله و جمع‌آوری زباله‌ها، تفکیک از مبدأ را بسیار آسان کرده است. می‌توانید اپلیکیشن پاکزی را دانلود کنید و با سرویس‌های پاکزی بیشتر آشنا شوید.

دستگاه تفکیک زباله

زباله‌هایی که از مبدأ تفکیک نمی‌شوند و با یکدیگر ترکیب می‌شوند در نهایت باید مورد تفکیک و جداسازی قرار بگیرند. با توجه به فنّاوری به کار برده شده و سیستم‌های مورد استفاده این تفکیک می‌تواند تمام‌خودکار باشد و یا نیمه‌خودکار باشد که بخشی از فرایند توسط نیروهای انسانی صورت می‌گیرد. برای تفکیک زباله‌ها دستگاه‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام ممکن است با توجه به سایز و جنس زباله عمل تفکیک را  انجام دهند. دستگاه‌های تفکیک زباله شامل این موارد می‌شوند:

 • دستگاه کیسه بازکن: برای باز کردن کیسه‌های زباله
 • مگنت (آهنربا): جدا کردن آهن و مواد مغناطیسی
 • ادی کارنت (Eddy Current): دستگاهی برای ایجاد بار القایی در فلزات مخصوصاً قوطی‌های آلومینیومی و ...
 • سرند: سرند نوعی غربال که در انواع مختلف و غربال کردن زباله‌ها با اندازه‌های مختلف کاربرد دارد
 • دستگاه‌های دمنده و مکنده: برای جداسازی مواد سبک مانند پلاستیک و ...
 • تجهیزات اپتیک: جدا کردن به‌وسیلهٔ سنسورهای نوری و چشمی براساس رنگ و ...

فواید تفکیک زباله

تفکیک زباله فواید زیادی دارد که شامل این موارد می‌شوند:

 • زباله‌های تر در صورت تفکیک قابلیت بازیافت از طریق تبدیل به کود دارند.
 • زباله‌های تر فسادپذیر هستند و در صورت ترکیب با سایر زباله‌ها باعث آلودگی سایر زباله‌ها می‌شوند.
 • زباله‌های خشک در صورت تفکیک شدن قابلیت بازیافت و استفاده مجدد دارند.
 • برخی از زباله‌ها مانند پلاستیک، شیشه و ... طول عمر بالایی دارند و در صورت تفکیک نشدن و رها شدن در طبیعت آسیب‌های فراوانی به اکوسیستم و کرهٔ زمین وارد می‌کنند.
 • برخی از زباله‌های خطرناک و عفونی به‌خوبی باید تفکیک و دفع شوند تا جلوی انتقال بیماری و آلودگی گرفته شود.
 • اگر تفکیک از مبدأ صورت بگیرد جلوی خیلی از هزینه‌ها گرفته می‌شود و خیلی از زباله‌ها رو می‌توان به‌خوبی بازیافت کرد و مورداستفاده قرار داد.

 

تیم تحریریه پاکزی | شنبه ۰۸ دی ۱۳۹۷

نظرات

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر

پاکزی را در شبکه های اجتماعی:
لینک فیسبوک پاکزی
لینک لینکدین پاکزی
لینک اینستاگرام پاکزی
لینک تلگرام پاکزی
لینک توییتر پاکزی

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت اکسون ویژن سیستم میباشد.