تفکیک زباله

تیم تحریریه پاکزی ۱۳۹۷/۶/۷

۸ دقیقه مطالعه

تفکیک زباله یکی از مراحل مهم در بازیافت و دفع زباله‌ست. شاید فکر کنیم همین که زباله ها رو بیرون از خونه می ذاریم تا شهرداری بیاد و ببره، مسئولیت مون رو در قبال حفظ محیط زیست انجام دادیم اما این طور نیست. متاسفانه هنوز خیلی ها به این باور نرسیدن که میشه زباله ها رو به مواد قابل استفاده تبدیل کرد و اون درصد کمی هم که به این باور رسیدن، هیچ تلاشی در این زمینه ندارن. شاید چون هیچوقت فرهنگ سازی مناسبی برای تفکیک زباله صورت نگرفته. در این مقاله در رابطه با تفکیک زباله، چگونگی تفکیک زباله و سایر مسائل مربوط تفکیک زباله صحبت خواهیم کرد.

تفکیک زباله چیست

تفکیک زباله به فرایندی گفته میشه که به وسیله ی اون زباله ها رو از همدیگه جدا می کنند تا فرایند های بعدی که قراره برای زباله اتفاق بیفته به راحتی صورت بگیره. در واقع بر اساس ویژگی های زباله ها و دسته بندی هایی که وجود داره ممکنه زباله رو دفع کنند و یا بازیافت کنند که برای هر کدوم روش های مختلفی وجود داره و در نتیجه باز هم تفکیک بیشتری انجام میگیره. به عنوان مثال در مرحله اولیه زباله های تر و خشک تفکیک میشن. در ادامه ممکنه هر کدوم از این زباله بخش های کوچک‌تری تفکیک بشن.

 ویکی‌پدیا تفکیک زباله رو اینطور تعریف کرده:

تفکیک زباله یا طبقه‌بندی زباله فرایندی است که از طریق آن زباله را به عناصر مختلف تفکیک می‌کنند.

انواع زباله برای تفکیک

خب همونطور که گفتیم زباله ها دسته بندی های مختلفی دارند و هرکدوم ویژگی های خاصی دارند. برای همین بهتره دسته بندی کاربردی برای زباله ها داشته باشیم. طبقه بندی زباله ها به دو صورت انجام می شه؛

طبقه بندی اول که معمول ترین طبقه بندی هست شامل سه دسته میشه: زباله های تر یا آلی، زباله های خشک یا غیرآلی و زباله های خطرناک می شه. این دسته بندی برای استفاده جهت تفکیک زباله های خانگی کاربردی تره و به راحتی می تونید زباله های خونه‌تون رو بر این اساس تفکیک کنین.

زباله های تر یا آلی

این دسته از زباله ها فسادپذیر هستند و معمولا شیرابه از خودشون تولید می کنند و باعث ایجاد آلودگی و جمع شدن حشرات و موش ها میشن. تقریبا میشه گفت این زباله ها قابلیت بازیافت شدن ندارند و اونها رو به روش های مختلف دفع می کنند و یا تبدیل به کود و کمپوست می کنند. برای مثال این زباله ها شامل این موارد میشن:

پسماندهای غذایی (برنج، خورشت، گوشت، مرغ، ماهی، روغنهای خوراکی سوخته و فاسد شده و …) و سبزی و میوه (پسماند میوه و سبزی، میوه و سبزی فاسد شده، تفاله چای و …)

زباله های خشک یا غیرآلی

دسته‌ی دیگه‌ای از زباله ها که هدف اصلی بازیافت هست زباله های خشک هست. این نوع از زباله ها فسادپذیری خیلی کمتری دارند و معمولا طول عمر اونها در طبیعت زیاد هست و در طبیعت به راحتی تجزیه نمیشن. این نوع از زباله ها می تونن به طبیعت آسیب بزنن و زندگی روی کره ی زمین رو برای انسان ها سخت تر کنند. این دسته از زباله ها برای تفکیک باز هم به طبقه های کوچک تری تقسیم میشن که کار رو برای بازیافت راحت تر می کنه. فعالیت اصلی پاکزی جمع آوری و بازیافت زباله های خشک هست.

دسته بندی این گروه از زباله ها شامل این موارد میشه:

 • کاغذ و مقوا (انواع روزنامه، مجله، کتاب، دستمال کاغذی، عکس، بسته های کاغذی شیر و آب‌ میوه، جعبه های شیرینی و کفش و لباس، شانه تخم مرغ و ...)
 • پلاستیک (انواع ظروف پلاستیکی، روکش ها و کیسه های پلاستیکی، طناب های پلاستیکی، اسباب بازی های پلاستیکی، فیلم های عکاسی، انواع ابر و اسفنج و ...) فلزات (انواع قوطی فلزی کمپوت، کنسرو، نوشابه، رب، وسایل فلزی آشپزخانه، شیرآلات، لوله ها و توری های فلزی، ظروف و لوله های مسی، چدنی، آهنی، فویل های آلومینیومی، رادیاتور و ...)
 • شیشه (انواع ظروف شیشه ای، لامپ های ساده و فلورسنت، آینه، سرامیک، چینی، بلور و …)
 • منسوجات و چرم (انواع لباس های کهنه و پارچه های مستعمل، انواع وسایل پارچه های، انواع کیف و کفش، البسه و وسایل چرمی...)
 • چوب (انواع جعبه های چوبی، سرشاخه، برگ درخت، مبل، میز، وسایل چوبی آشپزخانه و …)
 • لوازم الکتریکی و الکترونیکی (سیم، کابل، پریز، دیسکت، سی‌دی، نوار کاست، ماشین حساب، ساعت، لوازم کامپیوتر، چراغ قوه، انواع باتری، تلفن، تلویزیون و…)

انواع زباله برای تفکیکانواع زباله برای تفکیک

زباله های خطرناک

 همون طور که از اسم این نوع زباله ها مشخصه، اگر در معرض گرما و حرارت قرار بگیرن باعث بروز خطرات زیادی می شن مثل انواع باتری ها، حشره کش ها و خوشبو کننده ها و… .

طبقه بندی دوم هم: زباله های خونگی، زباله های بیمارستانی، زباله های تجاری، زباله های خطرناک، زباله های صنعتی، زباله های خاک و نخاله ساختمانی، زباله های خیابونی، زباله های پارک ها، زباله های فضای سبز و گورستان ها رو شامل می شه.

چگونگی تفکیک زباله

فرایند تفکیک زباله ممکنه از ابتدای تولید زباله شروع بشه و تا مرحله ی آخری که قراره زباله استفاده بشه و یا دفع بشه ادامه داشته باشه و باز هم تفکیک کنیم. نکته ی مهم اینه که هر چقدر تفکیک در مراحل اولیه صورت بگیره، انرژی و زمان بسیار کمتری لازم داره. و اگر تفکیک به مرحله ی آخر واگذاری بشه در برخی موارد عملا تفکیک غیرممکنه و اصلا صرفه ی اقتصادی نداره. با توجه به این که فرایند تفکیک در چه بخشی از طول عمر زباله قرار داشته باشه، تفکیک زباله رو به دو نوع دسته بندی میکنیم: تفکیک زباله از مبدا و تفکیک با استفاده از دستگاه تفکیک زباله در مراکز بازبافت. در ادامه هر کدوم از این دو مورد رو مورد بررسی قرار میدیم.

تفکیک زباله از مبدا

خب همون طوری که گفته شد هرچقدر تفکیک در مراحل اولیه تولید زباله صورت بگیره بهتره و عملا تفکیک اقتصادی در این مرحله اتفاق میفته. تفکیک زباله از مبدا به تفکیک زباله از بدو تولید زباله گفته میشه. به عنوان مثال تفکیک زباله از مبدأ بهترین راه واسه تفکیک زباله خونگیه. فقط کافیه سطل های جداگونه ای رو برای تفکیک زباله ها داشته باشیم و جای این که هر شب همه زباله ها رو روی هم بریزیم، اون ها رو تفکیک کنیم تا به راحتی بشه زباله ها رو بازیافت کرد. اما نکته قابل توجه اینه که ما حتی شناخت درستی از زباله های قابل بازیافت نداریم. در قدم اول می تونیم پسماندهای آشپزخونه یا مواد غذایی رو جدا کنیم و در یه سطل بریزیم. این نوع زباله ها می تونن تبدیل به نوعی کود به نام کمپوست بشن که برای اصلاح خاک و جبران مواد غذایی از دست رفته می شه ازشون استفاده کرد. در مرحله ی بعد باید مواد قابل بازیافت رو از زباله ها جدا کنیم. موادی مثل کاغذ، شیشه، انواع فلزات و ... به طور مثال یک شیشه معمولی رو می تونیم تا ۱۵ بار بازیافت کنیم؛ چرا که شیشه ها فرسوده نمی شن.

فعالیت اصلی پاکزی در راستای تفکیک زباله از مبدا هست و با توزیع پکیج های مخصوص زباله و جمع آوری اونها تفکیک از مبدا رو بسیار راحت کرده. می تونید اپلیکیشن پاکزی رو دانلود کنید و با سرویس های پاکزی بیشتر آشنا بشید.

دستگاه تفکیک زباله

زباله هایی که از مبدا تفکیک نمیشن و با همدیگه ترکیب میشن در نهایت باید مورد تفکیک و جدا سازی قرار بگیرند. با توجه به تکنولوژی به کار برده شده و سیستم های مورد استفاده این تفکیک می تونه تمام اتوماتیک باشه و یا نیمه اتوماتیک باشه که بخشی از فرایند توسط نیروهای انسانی صورت می گیره. برای تفکیک زباله ها دستگاه های مختلفی وجود داره که هر کدوم ممکنه با توجه به سایز و جنس زباله عمل تفکیک رو  انجام بدن. دستگاه های تفکیک زباله شامل این موارد میشن:

 • دستگاه کیسه باز کن: برای باز کردن کیسه های زباله
 • مگنت(آهنربا): جداکردن آهن و مواد مغناطیسی
 • ادی کارنت (Eddy Current): دستگاهی برای ایجاد بار القایی در فلزات مخصوصا قوطی های آلومینیومی و ...
 • سرند: سرند نوعی غرباله که در انواع مختلف و غربال کردن زباله ها با اندازه های مختلف کاربرد داره
 • سیستم های دمنده و مکنده: برای جداسازی مواد سبک مانند پلاستیک و ...
 • تجهیزات اپتیک: جدا کردن به وسیله ی سنسور های نوری و چشمی براساس رنگ و ...

فواید تفکیک زباله

تفکیک زباله فواید زیادی داره که شامل این موارد میشن:

 • زباله های تر در صورت تفکیک قابلیت بازیافت از طریق تبدیل به کود دارند.
 • زباله های تر فسادپذیر هستند و در صورت ترکیب با سایر زباله ها باعث آلودگی سایر زباله های میشن.
 • زباله های خشک در صورت تفکیک شدن قابلیت بازیافت و استفاده مجدد دارند.
 • برخی از زباله ها مانند پلاستیک، شیشه و ... طول عمر بالایی دارند و در صورت تفکیک نشدن و رها شدن در طبیعت آسیب های فراوانی به اکوسیستم و کره ی زمین وارد می کنند.
 • برخی از زباله های خطرناک و عفونی به خوبی باید تفکیک و دفع بشن تا جلوی انتقال بیماری و آلودگی گرفته بشه.
 • اگر تفکیک از مبدا صورت بگیره جلوی خیلی از هزینه ها گرفته میشه و خیلی از زباله ها رو میشه به خوبی بازیافت کرد و مورد استفاده قرار داد.

تیم تحریریه پاکزی ۱۳۹۷/۶/۷

پاکزی را در شبکه های اجتماعی:
لینک فیسبوک پاکزی
لینک لینکدین پاکزی
لینک اینستاگرام پاکزی
لینک تلگرام پاکزی
لینک توییتر پاکزی

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت اکسون ویژن سیستم میباشد.