تفکیک زباله، آسان ولی مهم

تیم تحریریه پاکزی | دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

۲ دقیقه مطالعه

خیلی‌ها شاید تصور کنند که تفکیک زباله از آن دسته کارهای سخت و وقت‌گیر است. اما حقیقت این است که تفکیک زباله در منزل و یا محل کار، کار بسیار ساده و راحتی است که با گذشت مدت کمی، برای افراد آن محیط، به عادت تبدیل می‌شود و به‌صورت ناخدا گاه پس از مدت کوتاهی، به‌طور ناخدا گاه همه آن را رعایت می‌کنند.

 

شروع کن، سخت نیست

تنها کافی است برای شروع یک سطل زباله دیگر به آشپزخانه خود اضافه کنید و در یکی زباله‌های خشک را بریزید و دیگری را به زباله‌های تر اختصاص دهید. اصولاً هرچقدر که زباله‌های تولیدشده در منزل ما کمتر باشد، انرژی کمتری هم برای تفکیک آن‌ها نیاز است. پس درنتیجه بهتر است که در تولید زباله هم کمی خساست به خرج دهیم و سعی کنیم زباله کمتری تولید کنیم.

 

اما از بین زباله‌های تولیدشده در محیط منزل، شیشه، پلاستیک و کاغذ، زباله‌هایی هستند که بیشترین آسیب را به محیط‌زیست می‌زنند. پس باید سعی کنیم کمترین درصد زباله‌های تولیدی منزلمان از این سه گروه باشد.

 

دقیقاً چه اتفاقی میافتد؟

اما برگردیم به تفکیک زباله، خب تا اینجا گفتیم که باید دو سطل زباله در منزل تعبیه کنیم که یکی ا به زباله‌های خشک اختصاص دهیم و دیگری را به زباله‌های تر، اما زباله تر چیست؟

اصولاً به پسماندهای غذا، خوراکی و میوه... زباله تر میگوییم. این نوع زباله پس از جمع‌آوری می‌تواند به کود یا کمپوست تبدیل شود.

 

مرحله بعدی در تفکیک زباله این است که مواد قابل بازیافت را از بین زباله‌هایمان تشخیص دهیم و آن‌ها را به‌صورت جداگانه کنار بگذاریم. حتماً می‌پرسید که زباله‌های بازیافت شدنی را چگونه تشخیص بدهیم. خب بسیار ساده است. زباله‌های خشکی مثل انواع فلز، کاغذ، شیشه و پلاستیک به‌راحتی بازیافت شدنی هستند و به انواع مختلفی به چرخه مصرف بازگردانده می‌شوند.

 

بازیافت زباله سه فایده اصلی دارد، صرفه‌جویی در مصرف منابع طبیعی، صرفه‌جویی در مصرف انرژی و نیاز به فضای کمتر برای دفن زباله.

بازیافت شیشه؟

بازیافت شیشه شاید به نظر امری نه‌چندان مهم بیاید، اما شیشه معمولی را می‌توان به تعداد زیادی بازیافت کرد چون شیشه هیچ‌وقت دچار فرسودگی نمی‌شود مثلاً هر بطری نوشابه برای مصارف خانگی می‌تواند تا ۱۵ بار بازیافت شود. بازیافت یک ‌تن شیشه یعنی صرفه‌جوئی در مصرف حدود یک تن مواد معدنی دیگر. از طرفی قیمت تمام شده شیشه‌های بازیافتی از شیشه‌های نو خیلی کمتر است. شیشه‌های سبز و قهوه‌ای رنگ نوشابه از مواد قابل بازیافت به شمار می‌روند.

تیم تحریریه پاکزی | دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

نظرات

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر

پاکزی را در شبکه های اجتماعی:
لینک فیسبوک پاکزی
لینک لینکدین پاکزی
لینک اینستاگرام پاکزی
لینک تلگرام پاکزی
لینک توییتر پاکزی

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت اکسون ویژن سیستم میباشد.