تفکیک زباله، کمک به عدم شیوع ایدز

تیم تحریریه پاکزی | دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸

۴ دقیقه مطالعه

افرادی که هر روز ما در خیابان ها و کوچه  و پس کوچه‌های شهر می‌بینیم و به‌راحتی از کنارشان عبور می‌کنیم، در معرض ابتلا به انواع و اقسام بیماری‌های عفونی مانند اچ ای وی ، هپاتیت و .... هستند. افرادی که مشغول جمع‌آوری پسماندها از سطل‌های زباله هستند، در صورت تماس دست یا قسمتی از بدنشان با پسماندهای نوک تیز و یا برنده مثل انواع قوطی کنسرو، سرنگ، شیشه و ... خطرات زیادی در کمین آنها است.

آلودگی‌ها و انگل‌های داخل زباله‌ها، از طریق خراش‌ها، مخاط دهان، چشم و بینی به بدن فرد زباله گرد، منتقل می شود. سوزن هم در میان زباله‌های بیمارستانی باعث بروز بیمارهای هپاتیت و اچ آی وی می‌شود.

در ادامه می‌خواهیم شما را با ویروس اچ آی وی آشنا کنیم تا متوجه شوید که این افراد جانشان تا چه اندازه در خطر است....

 

 قاعدتا با نگاه کردن به یک فرد نمی‌توانیم بفهمیم که مبتلا به اچ آی وی شده است یا نه.

اچ آی وی در خون، مایع جنسی ، شیرمادر و کلا در جریان خونی یک فرد وجود دارد وفقط فرد مبتلا می‌تواند از طریق رابطه‌های خونی این ویروس را به دیگران منتقل کند.

برای مثال:

- استفاده مشترک از سوزن یا قاشق برای تزریق مواد مخدر

-خالکوبی و سوراخ کردن اعضای بدن توسط لوازم آلوده

- از طریق انتقال خون ، مثل مواقعی که فردی تصادف کرده و نیاز به تزریق خون دارد و اگر خون آلوده به وی تزریق شود، فرد به این بیماری مبتلا می‌شود.

خیلی از ما، وقتی متوجه می‌شویم که فردی دچار این بیماری شده، سریعا آن فرد را ترد می‌کنیم و این یکی از اشتباه‌ترین کارهای ممکنه می‌باشد، چرا که ما از راه های ذیل به اچ آی وی مبتلا نمی‌شویم:

- در آغوش گرفتن

- عطسه و سرفه

- باهم غذا خوردن

- استفاده مشترک از یک حمام

- گَزیده شدن توسط حیوانات موزی مثل پشه

- تماس روزانه با اشخاص مبتلا به اچ آی وی

اما مکانیزم اثر این بیماری در بدن به چه شکلی می‌باشد و اصلا بیماری اچ آی وی چگونه عمل می‌کند.

اچ آی وی ویروسی است که با حمله به سیستم ایمنی بدن باعث مختل شدن این سیستم شده و در صورت پیشرفت منجر به ویروس ایدز می‌شود.

این بیماری در دوره اولیه ، عفونت حاد HIV یا سندرم حاد نامیده می‌شود.

اغلب افراد ۲ تا ۴ هفته پس از در معرض قرار گرفتن این بیماری، دچار بیماری‌هایی مثل شبه-آنفلوآنزا یا شبه مونونوکلئوز می‌شوند و برخی دیگر هم هیچ نشانه قابل توجهی در آن‌ها دیده نمی‌شودعلائم معمولاً شامل تب، لنفادنوپاتی، فارنژیت، خارش پوست، سردرد و/یا زخم دهان و اندام تناسلی می‌شودخارش پوست که در ۲۰ تا ۵۰ درصد موارد رخ می‌دهد، خود را بر روی بالاتنه نشان می‌دهد و به شکل ماکولوپاپولر است. همچنین ممکن است در دستگاه گوارش علائمی مانند تهوع، استفراغ یا اسهال رخ دهد، و همچنین علائم عصبی نوروپاتی محیطی هم محتمل هستند. طول دوره این علائم متفاوت است، اما معمولاً یک یا دو هفته است.

با توجه به اینکه این علائم آنچنان خاص نیستند، اغلب به عنوان نشانه‌هایی از عفونت HIV شناخته نمی‌شوند. حتی مواردی که توسط یک دکتر خانوادگی یا یک بیمارستان دیده می‌شود اغلب با بسیاری از بیماری‌های شایع عفونی با علائمی مشترک با آن اشتباه گرفته می‌شود. بنابراین بهتر است که عفونت HIV در بیمارانی که دارای عوامل مستعدکننده هستند، مورد توجه باشد.

 

فواید درمان، شامل کاهش خطر پیشروی ایدز و کاهش خطر مرگ می‌باشد. همچنین در کشورهای در حال توسعه، درمان باعث بهبود اوضاع جسمی و سلامت روحی فرد می‌شود. در صورت اقدام به درمان تا ۷۰٪ خطر ابتلاء به سل کاهش خواهد یافت. مزیت‌های دیگر درمان شامل کاهش خطر انتقال بیماری به شریک جنسی و کاهش امکان انتقال از مادر به فرزند است. تأثیر درمان تا حد زیادی به انطباق هم بستگی دارددلایل عدم انطباق عبارتند از: دسترسی معدود به مراقبت‌های پزشکی،عدم حمایت‌های اجتماعی کافی، بیماری روانی و مصرف مواد، همچنین پیچیدگی روش‌های درمانی (به دلیل تعدد قرص‌ها و دوزها) و اثرات جانبی آن‌ها ممکن است موجب عدم تابعیت اختیاری فرد شود. البته در کشورهای با درآمد کم تابعیت از درمان افراد به خوبی کشورهایی است که افراد آن درآمد بالایی دارند.

در حال حاضر درمان قطعی برای بیماری اچ آی وی و ایدز وجود ندارد اما دارو های بسیاری برای کنترل این بیماری ساخته شده تا تاثیرات مخرب این ویروس را به حداقل برساند.

تیم تحریریه پاکزی | دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸

نظرات

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر

پاکزی را در شبکه های اجتماعی:
لینک فیسبوک پاکزی
لینک لینکدین پاکزی
لینک اینستاگرام پاکزی
لینک تلگرام پاکزی
لینک توییتر پاکزی

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت اکسون ویژن سیستم میباشد.