فاضلاب شهری

تیم تحریریه پاکزی | چهارشنبه ۰۹ مرداد ۱۳۹۸

۳ دقیقه مطالعه

سالیان زیادی است که با پیشرفت و توسعه شهر سازی همواره یکی از بزرگترین دغدغه های ذهنی شهرنشینی، فاضلاب های شهری،فاضلاب های صنعتی و محل تخلیه آن ها بوده است.حال چرا انقدر موضوع فاضلاب مهم است؟

بیایید برسی کنیم اصلا به چه چیز هایی فاضلاب گفته میشود..

معمولا به دورریز های مایع یا هر نوعی از چرک آب،پس آب که از زباله ها باقی میماند فاضلاب گفته میگویند و این یعنی حتما نباید محیط های بزرگ با بوی بسیار بد را فاضلاب بنامیم و در مقیاس های کوچک تر نیز فاضلاب وجود دارد برای مثال شرابه ای که از سطل های زباله جاری میشوند و بسیار خطرناک نیز هستند جزو فاضلاب به حساب می آیند.

علت اینکه میگوییم این چرک آب ها و پس آب ها خطرناک هستند به  این خاطراست که اگر این پس آب ها به آب های زیر زمینی سرایت کنند یا وارد خاک محوطه اطرافشان بشوند باعث آلودگی های بسیار خطرناکی میشوند.

اما اصل موضوع که به ریختن فاضلاب به رودخانه ها اختصاص پیدا میکنه ، به فضولات و چرک آب هایی که از خانه های خودمان خارج میشه فاضلاب شهری گفته میشود که منبع بزرگی از باکتری ها و بیماری های بسیار وحشتناک محسوب میشه تا حالا فکر کردید این فاضلاب ها به کجا ریخته میشوند و محل نگهداری آن ها کجاست؟

به طور کلی برای دفع فاضلاب های خانگی و یا شهری در گند انبار هایی نگه داری میشوند که با رخ دادن سیل یا طوفان های شدید این فاضلاب ها از گند انبار ها به سطح زمین سرایت کرده و باعث بیماری های بسیار وحشتناکی میشوند.

راهکار دیگه ای که برای کنترل فاضلاب ها ایجاد کرده اند، احداث حوض هایی مخصوص نگهداری فاضلاب های شهری و صنعتی و تسویه و فیلتر کردن این فاضلاب ها میباشد.

اما نکته قابل توجه این جاست که حتی بعد از تسویه فاضلاب ها نباید از آب به دست آمده در هیچ جا استفاده کرد و تسویه فاضلاب ها فقط برای پایین آوردن میزان خسارت بر طبیعت می باشد.

تمام مطالبی که در بالا در مورد آن صحبت کردیم یک روند و فرایند بسیار عادی برای فاضلاب ها بود ، اما در این میان افرادی هم پیدا میشوند که عمدتا کارخانه داران بزرگ صنعتی هستند فاضلاب کارخانه را به راحتی در طبیعت رها میکنند و اصلا به این فکر نیستند که بعدا چه مشکلاتی برای طبیعت ایجاد میکنند.

یکی از هزاران مشکلی که این اتفاق برای محیط زیست ایجاد میکند آلوده کردن رودخانه ها است که هر ساله باعث کشته شدن هزاران ماهی و پرنده و حتی انسان نیز میشود به طوری که رود دانوپ در اروپا به تنهایی شاخص 8 آلودگی را به خود اختصاص داده و حتی ذرات رادیو اکتیو نیز بعضا در آن یافت شده است که این زنگ خطر بزرگی برای مسءولین اروپایی به حساب می آید بهترین راهکار اراءه شده برای برای فاضلاب های صنعتی ،گذاشتن قوانین سخت برای کارخانه داران برای فاضلاب کارخانه هایشان و مدیریت و سازماندهی این فاضلاب ها به حوضه های آب ریز خارج از راه رودخانه ها می باشد.

تیم تحریریه پاکزی | چهارشنبه ۰۹ مرداد ۱۳۹۸

نظرات

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر

پاکزی را در شبکه های اجتماعی:
لینک فیسبوک پاکزی
لینک لینکدین پاکزی
لینک اینستاگرام پاکزی
لینک تلگرام پاکزی
لینک توییتر پاکزی

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت اکسون ویژن سیستم میباشد.