انرژی تجدیدپذیر را بیشتر بشناسید

تیم تحریریه پاکزی | چهارشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۸

۲ دقیقه مطالعه

به چه انرژی هایی تجدید پذیر گفته میشود؟
میزان هزینه برای تولید این انرژی چه مقدار می باشد؟
آیا واقعا این انرژی ها به طبیعت کمکی میکنند؟

انرژی های تجدید پذیر به انواعی از انرژی گفته میشود که بر خلاف انرژی های فسیلی یا تجدید ناپذیر،این قابلیت را دارند که در طبیعت و طی یک بازه زمانی خیلی کوتاه تر نسبت به سوخت های فسیلی به وجود آمده یا به نوعی پس از مصرف ما دیگر نگرانی در رابطه با تمام شدن این نوع از انرژی ها نداریم.

 در چند سال اخیر ما با چالش تمام شدن سوخت های فسیلی مواجه شدیم،چرا که دیر یا زود بلاخره این انرژی ها تمام میشوند و باید به دنبال جایگزینی برای این انرژی ها باشیم.

برای جایگزینی سوخت های فسیلی موارد زیادی مطرح شده است که ما به دو مورد از آن ها اشاره میکنیم.

 

انرژی های خورشیدی:

سابقه استفاده از انرژی های خورشیدی به دوران پیش از تاریخ بر میگردد، زمانی که روحانیون معبد ها به کمک جام های بزرگ طلاءی صیقل داده شده و با استفاده از پرتو خورشید، آتشدان های بزرگ محراب ها را روشن میکردند. انرژی خورشیدی منحصربهفردترین منبع انرژی تجدیدپذیر در جهان به حساب می آید و منبع اصلی تمامی انرژیهای موجود در زمین می باشد. انرژی خورشیدی به صورت مستقیم و غیرمستقیم میتواند به اشکال دیگر انرژی تبدیل شود. بهطور کلی انرژی متصاعد شده از خورشید، خیلی زیاد می باشد.

انرژی خورشیدی هم مانند سایر انرژیهای تجدید پذیر یا بطور مستقیم و یا غیر مستقیم میتواند به اشکال دیگر انرژی همانند گرما و الکتریسیته و… تبدیل شود. اما موانعی شامل ضعف علمی و تغییرات جوی و جهت تابش ، موجب شده تا استفاده کمی از این انرژی صورت گیرد. در برخی از اداره های مرکزی در کشور آمریکا، آن ها ملزم به استفاده از این انرژی پاک شده اند.

تولید انرژی از توان بادی:

برای تبدیل انرژی باد برای استفاده مفید از این انرژی پاک میتوان از لوازم متعددی استفاده کرد یکی از این لوازم توربین های بادی هستند که از طریق این توربین ها ما میتوانیم انرژی باد را به انرژی الکتریسیته تبدیل کنیم.

اولین استفاده ها از انرژی باد توسط ایرانیان باستان برای آبیاری مزارع کشاورزی بود.

از آنجایی که در زمستان ما نمی‌توانیم بهره کافی از انرژی های خورشیدی ببریم، می‌توانیم از توربین‌های بادی به عنوان یک جایگزین استفاده کنیم و علاوه بر این مزیت، انرژی‌های بادی آلودگی ایجاد نمی‌کنند و میزان هزینه‌ای که برای تولید الکتریسیته توسط این توربین ها استفاده می‌شود بسیار کمتر از ذغال سنگ‌ها و انرژی‌های هسته‌ای است که علاوه بر هزینه‌های گزافی که برای استخراج و تولید بر روی دست ما می‌گذارند، به طور قابل توجهی به محیط زیست آسیب می‌زنند و سلامتی ما را تهدید می‌کنند.

تیم تحریریه پاکزی | چهارشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۸

نظرات

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر

پاکزی را در شبکه های اجتماعی:
لینک فیسبوک پاکزی
لینک لینکدین پاکزی
لینک اینستاگرام پاکزی
لینک تلگرام پاکزی
لینک توییتر پاکزی

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت اکسون ویژن سیستم میباشد.