توقف موقت فعالیت پاکزی

تیم تحریریه پاکزی | چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷

۴ دقیقه مطالعه

پاکزی سامانه جمع آوری پسماند خشک

زباله و پسماند یکی از بزرگ‌ترین معضلات بشر قرن بیست و یکم است. تنها در تهران روزانه ۸ تا ۹ هزار تن زباله تولید می‌شود و میلیاردها تومان هزینه دور ریختن و دپوی این زباله‌ها می‌شود، در حالی که در کشورهای پیشرفته؛ زباله نه تنها منبع هزینه نیست، بلکه یک منبع درآمد نیز هست. حتما شما هم عبارت طلای سیاه را در مورد زباله شنیده‌اید. با مدیریت اصولی زباله و پسماند، می‌توان آن را از یک تهدید به یک فرصت تبدیل کرد؛ اما در تهران تنها ۱ الی ۲ درصد پسماند بازیافت می‌شود. برای بهبود این وضعیت چه می‌توان کرد؟

تفکیک زباله از مبدا یکی از ساده‌ترین شیوه‌های مقابله با بحران زباله است. با تفکیک اصولی زباله می‌توان به سادگی زباله قابل بازیافت را از زباله‌هایی که نیاز به معدوم شدن دارند جدا کرد. زمانی که زباله و پسماند خشک و قابل بازیافت با زباله تر یا خیس ترکیب شوند، ارزش بازیافت خود را از دست می‌دهند.

اما در تهران، زیرساخت‌های مناسب برای تفکیک زباله از مبدا وجود ندارد. سطل‌های جداگانه‌ای برای زباله‌های تر و خشک در نظر گرفته نشده است و شهروندان مجبورند خود زباله‌های خشک و قابل بازیافت را به مراکز تفکیک زباله تحویل بدهند. این باعث شده است عده خیلی زیادی از تفکیک زباله دست بکشند و زباله‌های تر و خشک را با هم دور بیندازند.

نقش پاکزی در تفکیک زباله

اینجاست که پاکزی به عنوان یک راهکار هوشمند وارد میدان می‌شود. پاکزی یک استارت آپ نوپا است که برای تسهیل و ساده‌سازی فرآیند تفکیک زباله ایجاد شده است. کاربران پاکزی می‌توانند در نهایت سادگی با دریافت و نصب اپلیکیشن پاکزی، بسته‌های تفکیک زباله پاکزی از جمله سطل و کیسه مخصوص دریافت کنند و پس از پر شدن آن‌ها، از طریق اپلیکیشن پاکزی را از پر شدن پسماندهای خشک خود آگاه کنند، سپس ماشین‌های حمل پسماند پاکزی، طبق برنامه‌زمانی که کاربران تعیین می‌کنند برای دریافت پسماند خشک به محل مورد نظر کاربر می‌روند و پسماند او را تحویل می‌گیرند و در مقابل، مبلغی به کاربران می‌پردازند.

با چنین سیستمی دیگر نیازی به حضور در مراکز جمع‌آوری پسماند خشک نیست و کاربران می‌توانند هر زمانی که خودشان تمایل داشتند، پسماند خشک و قابل‌‌بازیافت خود را تحویل بدهند تا به شکلی کاملا بهداشتی، توسط تیم پاکزی بازیافت شوند.

با استفاده از پلتفرم‌هایی مثل پاکزی، دیگر خبری از زباله‌گردها و کودکان کاری که در خیابان‌ها به تفکیک زباله می‌پردازند نخواهد بود و دست گروهی که برای درآمدزایی روی شیوه‌های قدیمی، غیربهداشتی، غیراصولی و حتی غیرانسانی جمع‌آوری زباله حساب باز کرده اند، برای همیشه کوتاه خواهد شد.

پاکزی می‌خواهد علاوه بر اشتغال‌زایی اصولی به عنوان یک کسب و کار نوپای ایرانی، با جمع‌آوری منظم و بهداشتی پسماندهای خشک و ساده کردن فرآیند تفکیک زباله برای شهروندان، باری از روی دوش محیط زیست بردارد. محیط زیستی که به گواه متخصصان سال‌ها از روش‌های غلط دفن و دپوی زباله آسیب دیده و آزرده شده است. پاکزی به این افتخار می‌کند که به شهروندان کمک می‌کند گامی در راستای حفظ محیط زیست بردارند و آن‌ها را به تفکیک زباله از مبدا تشویق می‌کند.

دست های پشت پرده در جمع آوری زباله

ظاهرا عده‌ای نمی‌خواهند دست های پنهان از این طلای سیاه که می‌توان آن را نوعی سرمایه ملی پنهان دانست کوتاه شود. پاکزی امروز با مشکلاتی روبرو شده است و فعالیت آن که در منطقه یک تهران آغاز شده بود، به دستور شهرداری متوقف شده است. گروهی منافع مالی خود را به رسالت زیست‌محیطی ترجیح داده‌اند تا همچنان پیمانکارانی که با رفتار غیراصولی و غیرانسانی خود هم آسیب‌های زیست‌محیطی و هم آسیب‌های اجتماعی زیادی در تهران ایجاد کرده‌اند بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند. اما این مطمئنا پایان کار پاکزی نخواهد بود، پاکزی با حمایت گسترده مردمی کاربران خود، بازخواهد گشت و این بار قدرتمندتر از همیشه در خدمت شهروندان تهران و سایر شهرهای ایران خواهد بود. منتظر خبرهای بیشتر در مورد فعالیت‌های پاکزی باشید.

حمایت از پاکزی

اگر می‌خواهید از پاکزی حمایت کنید، ما را در شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و توییتر دنبال کنید تا از آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌های مربوط به پاکزی آگاه شوید. به محض آغاز مجدد فعالیت‌های پاکزی، شما را از طریق کانال‌های ارتباطی پاکزی با خبر خواهیم کرد تا دوباره کنار یکدیگر برای زندگی در شهری سالم‌تر گام برداریم. بیاید با تفکیک زباله از مبدا، آینده را دور نریزیم.

تیم تحریریه پاکزی | چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷

نظرات

سمانه

۰۲:۰۴ در چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸

خیلی حیف شد

شهاب

۰۹:۵۵ در چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷

بی صبرانه منتظر شروع کارتون هستم موفق باشید

مینا نعمتی

۱۱:۵۳ در شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷

جلوی چیزای خوب، مثله همیشه تو این مملکت گرفته شد ، خیلی متاسفم که از این اتفاق و میدونم خیلی ها که پولهای خوب گیرشون میاد خیلی خوشحالن . امیدوارم خیلی زود باز ببنیمتون و شاهد بیکار شدن مردهای زحمت کشتون نباشیم . #پاکزی_ادامه_دارد .

ارسال نظر

پاکزی را در شبکه های اجتماعی:
لینک فیسبوک پاکزی
لینک لینکدین پاکزی
لینک اینستاگرام پاکزی
لینک تلگرام پاکزی
لینک توییتر پاکزی

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت اکسون ویژن سیستم میباشد.