مراحل بازیافت زباله

تیم تحریریه پاکزی | دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷

۵ دقیقه مطالعه

مراحل بازیافت زباله از خانه تا کارخانه بازیافت

زباله بخش جدایی ناپذیر زندگی ما هست که هر روزه با افزایش جمعیت تولید آن هم زیاد می شود. در نتیجه مدیریت پسماند یکی از کارهای مهم در راستای حفظ محیط زیست به شمار می آید که یکی از گزینه های مدیریت پسماند، بازیافت می باشد. به صورت کلی مراحل بازیافت زباله، از خانه و محل تولید زباله می تواند شروع شود و تا آخرین مراحل آن یعنی تبدیل به مواد دیگر ادامه پیدا می کند. مراحل بازیافت زباله بستگی به نوع زباله دارد اما برخی از مراحل آن برای همه زباله ها یکسان هستند. همچنین می توان گفت بازیافت عمدتا برای زباله های خشک مورد استفاده قرار می گیرد. در نهایت می توان برای بازیافت زباله مراحل زیر را متصور شد:

  1. تفکیک زباله از مبدا
  2. جمع آوری زباله و انتقال آن به مراکز تفکیک
  3. تفکیک زباله ها از یکدیگر
  4. شستشو و جداسازی آلودگی از زباله
  5. تغییر حالت و شکل زباله به مواد تشکیل دهنده ی آن در کارخانه بازیافت
  6. استفاده از مواد اولیه بازیافتی در صنایع

همانطور که گفته شد این فرایند به صورت کلی برای همه زباله ها وجود دارد و فقط براساس نوع زباله ممکن است هر مرحله آن از چند مرحله کوچک تر تشکیل شده باشد و یا مرحله ای اهمیت کمتری داشته باشد.

بازیافت چیست و چه موادی قابلیت بازیافت دارند؟

 

تفکیک زباله از مبدا

اولین قدم در بازیافت زباله تفکیک زباله ها در خانه است. فرایند تفکیک و جمع آوری زباله ها مشکل ترین قسمت بازیافت هست که اگر این دو مورد به خوبی انجام شوند بازیافت به راحتی صورت می گیرد. در واقع می توان گفت یکی از دلایل کم بودن نرخ بازیافت در برخی کشورها عدم تفکیک و جمع آوری زباله ها می باشد.

تفکیک زباله از مبدا به معنی جدا کردن و نگهداری زباله ها بعد از تولید زباله است. در این فرایند زباله ها براساس دسته بندی رایج تفکیک می شوند. به عنوان مثال در درجه ی اول زباله های خشک از زباله های تر تفکیک می شوند که این مرحله دارای اهمیت بالایی می باشد. در ادامه می توانیم زباله های خشک را بر اساس جنس هر کدام (فلز، شیشه، کاغذ و ...) تفکیک کنیم. این مرحله از نظر پاکزی الزامی نیست اما انجام این کار نتایج خوبی به همراه خواهد داشت.

تفکیک زباله از مبدا مزایای زیادی دارد. اولین مزیت آن جلوگیری از کثیف شدن زباله های قابل بازیافت می باشد. همچنین تفکیک زباله در بدو تولید آن بسیار ساده تر از جدا کردن زباله ها در میان انبوه زباله هاست.

تفکیک زباله از مبدا

 

جمع آوری زباله و انتقال آن به مراکز تفکیک

مرحله دوم بازیافت زباله، جمع آوری و انتقال اون به مراکز تفکیک می باشد. این کار در ایران توسط شهرداری و پیمانکاران شهرداری انجام می شود که البته به قصد بازیافت جمع آوری صورت نمی گیرد و عموما سرنوشت این زباله ها خاکچال  ( لندفیل )  زباله می باشد. پاکزی، زباله های خشک را از درب منزل شما تحویل می گیرد و به مرکز تفکیک خود انتقال می دهد.

جمع آوری زباله و انتقال به مراکز تفکیک

 

تفکیک زباله ها از یکدیگر در مراکز تفکیک

بعد از این که زباله ها از سطح شهر جمع آوری شدند به کارخانه تفکیک منتقل می شوند. با توجه به مصرف نهایی زباله ها، مواد باید تا حد مشخصی از یکدیگر تفکیک شوند. به عنوان مثال زباله های خشک به زباله های با جنس های مختلف دسته بندی می شوند: فلز، پلاستیک، شیشه و ...

در ادامه بر اساس نیاز هر کدام از این موارد، دوباره مورد تفکیک قرار می گیرند. به عنوان مثال مواد فلزی به دسته های آهن، استیل، چدن و ... تقسیم می شوند. در حین این فرایند زباله های غیر قابل بازیافت هم از رده خارج می شوند و برای دفع به جای مخصوص هدایت می شوند. در نهایت مواد تفکیک شده به کارخانه های بازیافت منتقل می شوند تا برای تغییر حالت و بازیافت آماده شوند.

چگونه زباله ها تفکیک می شوند 

تفکیک زباله ها از یکدیگر در مراکز تفکیک زباله

 

شستشو و رفع آلودگی از زباله

بعد از اینکه زباله ها تفکیک شدند به کارخانه های بازیافت منتقل می شوند. در طی فرایند تولید زباله و انتقال آن به مراکز بازیافت، زباله ها کثیف می شوند و با سایر مواد ترکیب می شوند که در نتیجه ناخالصی به وجود می آید و این ناخالصی کیفیت محصول نهایی را کاهش می دهد و در مواردی بازیافت غیر ممکن می شود. در نتیجه باید زباله ها شستشو داده شوند و آلودگی های آن برطرف شود. تفکیک زباله از مبدا مقدار آلودگی را به شدت کاهش می دهد در نتیجه در هر کشوری تفکیک از مبدا بسیار توصیه می شود.

 

شستشو و رفع آلودگی از زباله

 

تغییر شکل و حالت زباله به مواد تشکیل دهنده آن در کارخانه بازیافت

بعد از تفکیک و شستشو زباله ها نوبت به ایجاد تغییر در آنها می رسد. به عنوان مثال فلزات جمع آوری شده در کوره های مخصوص ذوب می شوند و به شکل های ساده برای استفاده صنایع دیگر در می آیند. در این مرحله پس از تغییر حالت مواد با یکدیگر ترکیب می شوند و ناخالصی ایجاد می کنند که باعث کاهش کیفیت می شوند. همچین تغییر حالت در برخی مواد، بافت اصلی ماده را به آرامی نابود می کند و به مرور زمان ماده کیفیت و قدرت خود را از دست می دهد.

به دلیل افزایش ناخالصی و ضعیف شدن بافت مواد، بازیافت مواد به تعداد نامحدود ممکن نیست و در عمل بعد از چند بار بازیافت، این کار غیر ممکن می شود. پس سعی کنیم زباله کمتری تولید کنیم و این زباله ها را به خوبی در منزل تفکیک کنیم.

تغییر شکل و حالت زباله به مواد تشکیل دهنده آن در کارخانه بازیافت

 

 استفاده از مواد بازیافتی در صنایع

پس از تغییر حالت و شکل زباله ها به مواد اولیه، این مواد به صنایع مختلف منتقل می شوند تا مورد استفاده قرار بگیرند. اما نکته ی مهم کیفیت این مواد هست که در طی فرایند بازیافت کاهش یافته است. در نتیجه از این مواد در هر جایی نمی توان استفاده کرد و در موارد خاص کاربرد دارند. به عنوان مثال کاغذهای بازیافتی از لحاظ استحکام ضعیف هستند و در صورت نازک بودن به راحتی پاره می شوند. همچنین این کاغذ ها سفیدی و شفافی اولیه را ندارند و ممکن است این نوع از کاغذ ها در صورت عدم ضدعفونی صحیح، آلودگی و بیماری به همراه داشته باشند. در نتیجه کاغذ های بازیافتی کاربرد گسترده ای ندارند و در موارد خاص قابل استفاده هستند.

مرحله آخر در بازیافت: استفاده از مواد بازیافتی در صنایع

تیم تحریریه پاکزی | دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷

نظرات

سید محمود رفائی فر

۱۹:۱۵ در جمعه ۰۹ فروردین ۱۳۹۸

بسیار بسیار ممنون از مطالبتون کافی و عالی بود

ارسال نظر

پاکزی را در شبکه های اجتماعی:
لینک فیسبوک پاکزی
لینک لینکدین پاکزی
لینک اینستاگرام پاکزی
لینک تلگرام پاکزی
لینک توییتر پاکزی

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت اکسون ویژن سیستم میباشد.