موتورهای هیبریدی ساخت ایران؟

تیم تحریریه پاکزی | دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸

۳ دقیقه مطالعه

بر عکس آن چیزی که بیشتر مردم فکر میکنند، که خودروها آلودگی بیشتری نسبت به موتور سیکلت ها ایجاد میکنند، موتور سیکلت های تولید داخل به دلیل عقب ماندگی در تکنولوژی ساخت آن ها، 4 برابر بیشتر از خودرو های شخصی آلودگی ایجاد میکنند و یکی از عوامل اصلی آلودگی هوا به حساب می آیند، همین قضیه دلیلی شد تا تمام مسئولین مربوط به محیط زیست کشور به دنبال راهکاری برای آلودگی های محیط زیستی توسط موتور سیکلت ها باشند.

طرح موتور سیکلت های برقی به عنوان یک راهکار بسیار کاربردی برای رفع آلودگی ها مطرح شد و با استقبال بسیار زیادی هم مواجه شد،تا جایی که شهردار تهران در مصاحبه ای اعلام کرد که تسهیلات ویژه ای را برای تولید این موتور های برقی قرار است به کارخانه ها اختصاص بدهند.

اما مکانیزم این موتور ها چه گونه است؟ به چه صورت شارژ می شوند؟ تا چه حد شارژ نگه میدارند؟ تمام این سوال ها را به طور مختصر توضیح خواهیم داد.

این موتور های دوستدار محیط زیست عملکرد بسیار مشابهی به موتور هایی با نیروی محرکه ی بنزینی دارند و قاعدتا هردوی آن ها نیاز به یک موتور، که برای حرکت کردن نیاز به سوخت و انرژی دارند. تفاوت اصلی ما بین موتور های برقی و موتور های بنزینی در بخش سوخت می باشد که نقش بنزین را در موتورهای برقی سلول های تغذیه ایفا میکنند.

باطری های دوچرخه های برقی روی وسیله قرار داده شده و قابلیت جا به جایی و مشاهده کردن خود باطری را دارند، اما باطری های موتور های برقی  در داخل کار شده است و درون خود سیستم موتور شروع به کار میکند.

عمر مفید باطری در موتور سیکلت های برقی چیزی بین 2 تا 10 سال است که بسته به کیفیت و نحوه استفاده متغیر میباشد. برای هربار استفاده از موتور سیکلت های برقی و با یک بار شارژ چیزی حدود 6 تا 8 ساعت میتوانید از باطری این وسیله استفاده کنید و مسافتی را بین 50 تا 80 کیلومتر طی کنید. در موتور های برقی معمولا 3 حالت وجود دارد 1- پر مصرف 2- حالت اقتصادی 3- کم مصرف

بسته به رانندگی شما ، مصافتی که میخواهید توسط این موتور ها طی کنید  متفاوت خواهد بود برای مثال اگر شما بخواهید در حالت پر مصرف شروع به حرکت کنید مسافتی بین 50 تا 55 کیلومتر را بیشتر نمیتوانید رانندگی کنید اما در حالت (ECHO) شما میتوانید مسافتی حدودا 80 کیلومتری را رانندگی کنید.

از دیگر مزایای این موتور ها، بی صدا بودن و یا حداقل کم صدا بودن است. مزیت دیگری نسبت به موتورهایی با سوخت بنزین که بیشتر اوقات با صداهایی که تولید میکنند باعث ناراحتی های عصبی برای شهروندان و هم خود راننده ایجاد میکند. در آخر امیدواریم که شهرداری تهران به قول هایی که مبنی بر راه اندازی خط تولید این موتور ها داده اند عملی شود و شاهد ساخت موتور هایی با کیفیت باشیم.

تیم تحریریه پاکزی | دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸

نظرات

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر

پاکزی را در شبکه های اجتماعی:
لینک فیسبوک پاکزی
لینک لینکدین پاکزی
لینک اینستاگرام پاکزی
لینک تلگرام پاکزی
لینک توییتر پاکزی

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت اکسون ویژن سیستم میباشد.