پسماندهای پلاستیکی چه تاثیری برروی سلامت انسان دارد؟

تیم تحریریه پاکزی | چهارشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۸

۲ دقیقه مطالعه

پلاستیک، ماده ای جادویی که حدود صد سال قبل ابداع شد و دنیا را متحول کرد، اکنون مدتهاست که به زباله ای ماندگار تبدیل شده، به گونه ای که نمی توانیم از دستش فرار کنیم. پلاستیک که نوعی پلیمر مصنوعی است، ویژگی های جالبی دارد: سبک و بادوام است و به هر شکلی که بخواهیم در می آید. تولید انبوه پلاستیک بسیار ساده و کم هزینه است و مواد اولیه آن هم به وفور یافت می شود.

مشکل از آنجا شروع شد که تصمیم گرفتیم همه وسایل دور ریختنی و یک بار مصرف را هم با پلاستیک بسازیم. این پوشش های پلاستیکی دور ریخته می شوند و تجزیه آنها به 500 تا 1000 سال زمان نیاز دارد. تا به امروز از مجموع 8 میلیارد تن پلاستیکی که تولید کردیم، حدود 6.3 میلیارد تن به زباله تبدیل شده که 79 درصد از آنها همچنان در طبیعت باقی مانده اند.

انسان مدرن وابستگی شدیدی به پلاستیک پیدا کرده و این مسئله موجب شده که کم کم پای ذرات پلاستیک به بدن انسان ها نیز وارد شوند. دانشمندان با مطالعه ۸ فرد در سراسر کره‌ی زمین و بررسی نمونه‌هایی از مدفوع آنها متوجه شده‌اند که اثراتی از میکروپلاستیک در بدن هر ۸ سوژه پیدا شده است. این مسئله می‌تواند زنگ خطری برای سلامت کلی انسان‌های کره‌ی زمین باشد چرا که در این آزمایش‌ها مشخص شده که تقریباً ۹ نوع پلاستیک متفاوت در بدن داوطلبین وجود داشته است. بر اساس دیتای موجود، محققان مدعی شده اند که به طور میانگین در هر ۱۰ گرم از مدفوع سوژه‌های آزمایش، تقریباً ۲۰ ذره‌ی پلاستیک پیدا شده است.

دکتر فیلیپ شوابی، سرپرست این پروژه در این باره میگوید: این تحقیق نشان می‌دهد که نگرانی ما درست بوده و ذرات پلاستیک راه خود را به بدن ما پیدا کرده‌اند. این ذرات اکنون می‌توانند به جریان خون، غدد لنفاوی و ریه‌هایمان نیز برسند.

 

اکنون در هر دقیقه، یک میلیون بطری پلاستیکی نوشیدنی به فروش می‌رسد که این مسئله موجب شده که این بطری‌ها یکی از بزرگترین عوامل آلودگی پلاستیکی بیش از حد اقیانوس‌ها به شمار روند.

تیم تحریریه پاکزی | چهارشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۸

نظرات

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر

پاکزی را در شبکه های اجتماعی:
لینک فیسبوک پاکزی
لینک لینکدین پاکزی
لینک اینستاگرام پاکزی
لینک تلگرام پاکزی
لینک توییتر پاکزی

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت اکسون ویژن سیستم میباشد.