پسماندهای بیمارستانی، خطری مرگبار

تیم تحریریه پاکزی | دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

۳ دقیقه مطالعه

زباله‌های بیمارستانی یا پزشکی از خطرناک‌ترین زباله‌های صنعتی می‌باشند که اگر در دفع اصولی و بهداشتی آن‌ها دقت لازم را به عمل نیاوریم، صدمات جبران‌ناپذیری بر سلامت افراد جامعه و محیط‌زیست و تمام جانداران اطرافمان خواهیم گذاشت. زباله‌های پزشکی حاوی بسیاری از انواع میکروب‌های خطرناک هستند!

در ادامه شمارا با 10 تا از خطرات جدی پسماندهای بیمارستانی آشنا می‌کنیم

 

1.درصورتی‌که پسماندهای بیمارستانی به‌درستی دفع نشوند تمام خاک آن منطقه را آلوده می‌کنند به‌طوری‌که خاک آن منطقه به مدت 20 سال غیرقابل استفاده می‌شود.

2.پسماندهای بیمارستانی آسیب‌های جدی به منابع آب‌های  زیرزمینی می‌زنند و بعد از مدت کوتاهی آب آشامیدنی آن منطقه را به آب غیر شرب تبدیل می‌کند.

3.طبق پژوهش‌های دانشگاه ترنت کانادا بین 10 تا 52 درصد از زباله‌های بیمارستانی عفونی هستند و حتی در صورت بازیافت نیز ممکن است باعث انتقال بیماری‌های واگیردار شوند.

4.طبق آمارهای سازمان بهداشت جهانی حدود 21 نفر دچار هپاتیت (ب)، دو میلیون نفر هپاتیت (سی) و حدود 260 هزار بیمار دچار HIV در جهان براثر برخورد سهوی با زباله‌های عفونی بیمار شده‌اند.

5. در حال حاضر در بیشتر کشورهای دنیا دفن پسماندهای بیمارستانی به روش بی‌خطر کردن و استریل کردن صورت می‌گیرد و این شیوه جایگزین دفع کردن پسماندهای بیمارستانی از طریق پلاسما کردن و دستگاه زباله‌سوز ، شده است. دفن پسماندهای بیمارستانی به روش کنونی و همچنین استفاده از زباله سوزبه دلیل آلودگی‌هایی که به همراه دارد به عنوان یک بحران جدی تلقی می‌شود.

6. تاکنون اقدامات زیربنایی مهم و اساسی برای از بین بردن و نابود کردن پسماندهای بیمارستانی صورت نگرفته است و هنوز شیوه‌های موقتی که برای مناطق کوچک کاربرد دارد،مورداستفاده قرارمی گیرد.

7.در بیمارستان‌ها انواع و اقسام زباله‌های رادیواکتیوی به علت انجام دادن بعضی از آزمایش‌ها و زباله‌های شیمیایی بسیاری وجود دارد که جمع‌آوری این مواد باید در شرایطی خاص باشد. برای مثال دریکی از کشورهای آفریقایی به علت اشتباه در جمع‌آوری این زباله‌ها و از بین بردن غیراصولی این نوع از زباله‌ها دستور تخلیه کامل آن شهر و دو روستای اطراف آن داده شد.

8.پس از رادیواکتیو و زباله‌های شیمیایی، خطرناک‌ترین زباله‌های بیمارستان‌ها تیغ‌های جراحی و وسایل استفاده‌شده در اتاق‌های عمل هست که به‌شدت عفونی هستند و بعد از استفاده از این ابزار باید به‌طور کامل سوزانده شوند و از بین بروند.

9.در پسماندهای بیمارستانی می‌توان مقدار بسیار زیادی از فلزات را پیدا کرد مانند روی ، سرب ، مس ، جیوه ، کامیوم و کروم و .... که در صورت سرایت کردن آن به محیط اطراف علاوه بر انسان‌ها می‌تواند حیوانات را نیز از بین ببرد.

10.علاوه بر تمام سعی و تلاش‌هایی که برای نظافت بیمارستان‌ها انجام می‌شود حشرات موزی که با پسماندهای بیمارستانی در تماس هستند ناقل بیماری‌های وحشتناکی همچون مالاریا ، هپاتیت ، تیفوس و تب راجعه و ... می‌باشند

در انتها باید به معضل پسماندهای بیمارستانی بسیار جدی‌تر از قبل نگاه کرد.

روش‌های زیادی برای مقابله با این معضل ارائه نشده است در ادامه به برسی چند مورد از این روش‌ها می‌پردازیم.

1.باید درون بیمارستان‌ها گندزدایی‌شده و بی‌خطر شوند مانند سیستم‌های اتو کلاو ، گندزدایی شیمیایی و هیدرو کلاو یا ... یا باید این پسماندها به‌درستی بسته‌بندی شود و با یک سیستم جمع‌آوری بهداشتی به سیستم مرکزی برده شود و در آنجا سوزانده شوند یا دفع بهداشتی شود.

2.اتو کلاو یا کپسولیشن یا تثبیت راهکار دیگری برای امحای پسماندهای بیمارستانی است.

3.هیدروکلاو و دستگاه حرارت خشک ازجمله دستگاه‌های بی خطرساز با دمای پایین هستند که در سال‌های اخیر کاربرد زیادی برای تصفیه پسماندهای بیمارستانی استفاده می‌شود.

تیم تحریریه پاکزی | دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

نظرات

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر

پاکزی را در شبکه های اجتماعی:
لینک فیسبوک پاکزی
لینک لینکدین پاکزی
لینک اینستاگرام پاکزی
لینک تلگرام پاکزی
لینک توییتر پاکزی

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت اکسون ویژن سیستم میباشد.