گرمایش زمین، خطری بزرگ و جدی

تیم تحریریه پاکزی | شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸

۳ دقیقه مطالعه

زمین با سرعت بسیار زیادی در حال گرم شدن است و این افزایش دما با شتاب زیادی هم در حال اتفاق است.

اما طبق تحقیقات، مهم‌ترین عامل گرم شدن زمین، افزایش فعالیت انسان‌ها از قرن بیستم است.

افزایش فعالیت‌های انسانی، افزایش تولید گاز کربن دی‌اکسید و دیگر آلاینده‌ها را در پی داشته؛ که این گازها بانام گازهای گلخانه‌ای شناخته می‌شوند.

درواقع این گازها مثل پتویی روی کره‌ی زمین پیچیده شده‌ و گرما را در جو زمین نگه می‌دارند.

بر اساس مطالعات، کاهش حجم یخچال‌های قطبی یکی از اتفاقاتی است که منجر به افزایش سطح دریاها و افزایش دمای هوا و اقیانوس‌ها شده است. این یخچال‌ها بخش عمده‌ای از ذخایر آب آشامیدنی جهان را تشکیل می‌دهند. بنابراین منابع آب آشامیدنی سالم رو به کاهش می‌گذارد و احتمال شیوع بیماری‌هایی که از طریق آب آشامیدنی ناسالم شیوع می‌یابند، بیشتر می‌شود. گرمایش زمین همچنین تأثیر بسزایی در کاهش تعداد جوجه پنگوئن‌ها دارد. طبق برآوردهای سازمان بهداشت جهانی، بیماری‌هایی که از تغییرات اقلیمی و گرم شدن زمین ناشی می‌شود، هرساله باعث مرگ‌ومیر ۸۰ هزار نفر در کشورهای آسیایی می‌شود.

 

طی ۱۰۰ سال گذشته، کرهٔ زمین به‌طور غیرطبیعی حدود ۰٫۷۴ درجه گرم‌تر شده است.

برخی از دانشمندان معتقدند که دهه‌های پایانی قرن بیستم، گرم‌ترین سال‌های ۴۰۰ سال اخیر بوده است.

زمین مقداری از انرژی خورشید را جذب و باقی آن را منعکس می‌کند. در طی این فرایند طول‌موج نور تغییر پیدا می‌کند. بعضی از گازهای موجود در جو زمین، این تابش خروجی را جذب می‌کنند.

گیاهان به‌طور طبیعی CO2 را از هوا جذب و سپس در هنگام شب آن را دوباره آزاد می‌کنند. اما به دلیل بارش کم و افزایش بیش‌ازحد گرما در قاره‌های آمریکای جنوبی، آفریقا و آسیا، درختان آن‌طور که انتظار می‌رفته دی‌اکسید کربن را جذب نکرده‌اند. قسمتی دیگر از آن‌ها نیز با نرخ بیشتری مرده و با سرعت بالاتری تجزیه‌شده‌اند. این به‌نوبه خود بازگشت این گاز گلخانه‌ای به جو را تسریع بخشیده‌اند.

بر این اساس می‌توان پیش‌بینی کرد که واکنش گیاهان به افزایش متوسط دما، به بالا رفتن نرخ تولید دی‌اکسید کربن و درنتیجه شتاب دهی به گرمایش جهانی منجر خواهد شد. سال 2018 چهارمین سال داغ تاکنون بوده و تمام سال‌ها از 2001 به این‌سو، نسبت به قرن بیستم گرم‌تر بوده‌اند. دراین‌بین سال 2016 میلادی رکورددار گرما بوده و پس‌ازآن سال‌های 2017 و 2015 قرارگرفته‌اند.

 

از دیگر شواهد نگران‌کننده گرمایش زمین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سطح آب در سرتاسر دنیا از سال ۱۹۰۰ تاکنون بین ۷ تا ۸ درصد بالاآمده که تقریباً نیمی از آن از سال ۱۹۹۳ میلادی به بعد رخ‌داده است و تغییرات اقلیمی با عامل انسانی سهم بسیار بزرگی در این افزایش داشته که در ۲۸۰۰ سال اخیر می‌توان گفت بی‌سابقه بوده است. اما ایالات‌متحده آمریکا نیز احتمالاً شاهد موج‌های گرما و آتش‌سوزی‌های بیشتر در نواحی جنگلی‌اش خواهد بود. شدت تغییرات اقلیمی آینده در وهله نخست به تصاعد گازهای گلخانه‌ای و به‌خصوص دی‌اکسید کربن بستگی دارد. همچنین باران‌ها نیز نسبت به قبل شدت یافته‌اند و با تناوب بیشتری در آمریکا و به‌خصوص بخش شمال شرقی این قاره رخ می‌دهند.

تیم تحریریه پاکزی | شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸

نظرات

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر

پاکزی را در شبکه های اجتماعی:
لینک فیسبوک پاکزی
لینک لینکدین پاکزی
لینک اینستاگرام پاکزی
لینک تلگرام پاکزی
لینک توییتر پاکزی

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت اکسون ویژن سیستم میباشد.