حیوانات در حال انقراض (۴)

تیم تحریریه پاکزی | چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷

۸ دقیقه مطالعه

 

همون‌طور که در مقاله‌‌‌های پیش دیدید، شماری از حیوانات در حال انقراض رو معرفی و بررسی کردیم. در این جا به ادامه‌ی این معرفی‌ می‌پردازیم:

مارموت جزیره ونکوور:

یکی از حیوانات در حال انقراض جهان که در مناطق کوهستانی جزیره ونکوور زندگی‌ می‌کنه، مارموت ونکووره. جمعیت این نوع مارموت به دلیل تغییرات آب و هوای زیستگاه‌‌شون رو به کاهشه، تاجایی که طبق گزارشات، در سال ۲۰۰۳ تعداد این مارموت به ۳۰ عدد رسیده. این وضعیت به دلیل گرمای حاصل از کاهش مراتع دامنه‌‌‌های کوه ایجاد شده و باعث کاهش زاد و ولد مارموت‌‌ها شده. در حال حاضر مسئولان محیط زیست سعی در نگهداری این گونه جانوری داشته و شرایط لازم برای تولیدمثل و افزایش اون‌‌ها رو فراهم کردن. این مقامات با همکاری دولت کانادا تعدادی از مارموت‌‌‌های باقی مونده رو وارد باغ وحش تورنتو، باغ وحش ونکوور و مکان‌هایی که امکان زندگی و زاد و ولد برای اون‌‌ها مناسب باشه، کردن. این کار با موفقیت همراه بوده و در حال حاضر تعداد ۲۵۰ تا ۳۰۰ مارموت ونکوور در دنیا وجود دارند.

راکون کوتوله:

راکون کوتوله هم یکی از گونه‌‌‌های در حال انقراض جهانه که در منطقه آمریکای شمالی زندگی‌ می‌کنه و در جنگل‌‌‌های درختان کرنا و نواحی مرطوب سواحل جزیره کوزومل زندگی‌ می‌کنه. این جزیره در دریای کارائیب و ساحل شرقی مکزیک واقع شده و به دلیل ساخت و سازهایی که در این جزیره به منظور مقاصد گردشگری صورت گرفته، نسل این حیوانات رو به انقراضه و در حال حاضر فقط چند صد عدد از این حیوانات باقی مونده. همچنین رها کردن گربه‌‌ها و سگ‌‌‌های اهلی توسط انسان‌‌ها در این جزیره باعث شیوع بیماری‌هایی شده که زندگی راکون‌‌‌های کوتوله رو به خطر انداخته و باید قوانینی وضع شه تا رها کردن حیوانات در این منطقه ممنوع بشه. البته سازمان‌‌‌های مربوطه اقداماتی جهت نگهداری و حفط نسل این راکون‌‌‌های کوتوله انجام دادن.

چشم گرد گریزان:

چشم گرد یا لوریس گریزان (Loris Elusive) با چشم‌‌‌های قهوه ای بزرگ، قدرت دید فوق‌العاده‌ای در شب داره. این حیوان گرفتار خرافات‌‌‌های بسیاری شده؛ مثلا معتقدند گوشت این حیوان‌ می‌تونه درمان‌گر جذام باشه. با توجه به استثمار، شکار و اسارت بی‌رویه، این حیوانات بین سال‌‌‌های ۱۹۳۹ تا ۲۰۰۲، ناپدید شدن و در حال حاضر هم بسیار کمیاب و محدود هستند و به صورت جدی با خطر انقراض مواجهند.


حلزون درخت اوآهو:

حلزون درخت اوآهو جزء جانوران بومی جزیره‌ی اوآهو واقع در هاواییه. از دلایل کاهش تعداد این حلزون‌‌ها‌ می‌شه به فقدان سکونت‌گاه مناسب، نرخ رشد و باروری پایین حلزون‌‌ها و شکار اون‌‌ها توسط کلکسیونرها اشاره کرد. یکی دیگه از دلایل از بین رفتن این حلزون‌ها، ورود موش‌‌ها و جانوران گوشتخواریه که از حلزون‌‌ها تغذیه‌ می‌کنند. این جانوران از طریق انسان‌‌ها وارد این منطقه شدن؛ در حال حاضر فقط ۴۱ عدد از این گونه حلزون باقی مونده.

زنبور عسل اچ جی فرانکلین:

این گونه‌ی زنبور عسل در غرب آمریکا زندگی‌ می‌کنه و نقش بسیار مهمی در گرده‌افشانی بسیاری از گل‌‌ها از جمله گل پونه و ترمس داره. زنبور عسل اچ جی فرانکلین برای آخرین بار در سال ۲۰۰۶ دیده شده و هیچ اطلاع دقیقی از انقراض این زنبور در دسترس نیست. از دلایل نابودی نسل این زنبور‌ می‌شه به فقدان زیستگاه مناسب، مصرف زیاد حشره‌کش‌‌ها و استفاده بیش از اندازه انسان‌‌ها از زنبورعسل اشاره کرد.

پولک پوست:

پولک پوست با پوسته پولک‌دار و زبان درازش جاندار عجیبیه که ۲۰ درصد بازار سیاه قاچاق حیوان رو به خودش اختصاص داده. این جانور زمانی که احساس خطر کنه، مثل یک گلوله خودش رو جمع‌ می‌کنه. پوسته این جانور سرشار از کراتینه، همون ماده‌ای که برای رشد مو و ناخن ضروریه و به همین دلیل برای مقاصد درمانی در بازار سیاه فروخته‌ می‌شه. به همین دلیل تنها پستاندار سخت‌پوست جهان به شمار‌ می‌ره. ۸ گونه پولک‌پوست وجود داره که ۴ گونه در آسیا و ۴ گونه در آفریقا هستن و به شدت آسیب‌پذیر و رو به انقراضند. بیشتر جمعیت این جاندار در آسیا شکار شده که دلیل اصلی پوسته‌ی اون بوده نه گوشتش. درنتیجه از این ۸ گونه، ۲ گونه به شدت در حال انقراض هستن.

پنگوئن ماژلان:

پنگوئن‌‌‌های ماژلان (Magellanic penguin) از گونه پنگوئن‌‌‌های آمریکای جنوبی هستن که صدها سال پیش در سواحل ریودوژانیرو برزیل زندگی‌ می‌کردن اما رفته رفته به دلیل گرم شدن زمین و نشت نفت بر سطح زمین، ناچار به مهاجرت شدند و مسافت‌‌‌های بسیار طولانی رو برای تهیه غذا طی کردن و به همین دلیل بسیاری از اون‌‌ها مردند. امروزه از ۱۷ گونه پنگوئن‌‌‌های کره زمین، جمعیت ۱۲ گونه اون با سرعت در حال کاهشه.

موش جیبی پاسیفیک:

موش جیبی پاسیفیک (Pacific Pocket Mouse) در محدوده کالیفرنیای آمریکا زندگی‌ می‌کنه و از کوچک‌ترین گونه‌‌‌های جونده‌ی جهانه. این موش‌‌ها به دلیل تخریب زیست‌بوم و همچنین جدا‌ افتادن از هم‌نوع و چند دسته شدن در حال انقراض هستند.

عنکبوت هندی:

عنکبوت هندی (Spider Gooty) به دلیل رنگ آبی بسیار زیبایی که داره، بسیار معروفه و تنها در محدوده کوچکی از جنگل‌‌‌های هند پیدا‌ می‌شه. این نوع عنکبوت به دلیل ظاهر متفاوت و زیباش شکار‌ می‌شه و به فروش‌ می‌رسه. بعض افراد بالغ بر ۵۰۰ دلار برای خریداری اون‌‌ها هزینه‌ می‌کنند و تعجبی نداره که این گونه هم در حال انقراض باشه.

خفاش میوه خوار بلومر:

این خفاش با نام انگلیسی (Bulmer's fruit bat) در گینه نو وجود داره و با این که در دهه ۱۹۷۰ میلادی در تعداد فراوان یافت‌ می‌شده، امروزه به دلیل تخریب زیست‌بوم و همچنین شکار بی‌رویه، تقریبا منقرض شده.

آرمادیلوی غول پیکر:

آرمادیلوی غول پیکر (Giant Armadillo) نام گونه‌ای از خانواده آرمادیلوهاست. این حیوان نمونه عظیم الجثه پستانداران کوچکیه که پوست سخت و زرهی دارن؛ آرمادیلو به زبان اسپانیایی به معنای زره دار کوچکه. این حیوانات به دلیل ارزش غذایی و پروتئین موجود در گوشت‌‌شون بسیار شکار‌ می‌شن و در سه دهه‌ی اخیر با کاهش ۳۰ تا ۵۰ درصدی جمعیت‌‌شون مواجه شدن. بیشتر این حیوانات در جریان داد و ستد و در حال اسارت و حمل و نقل کشته‌ می‌شن.

پانداهای سرخ در نپال:

یکی از گونه‌‌‌های خجالتی، گریزان و بسیار عجیب و غریب پاندا، پاندای سرخه که در هیمالیا، بوتان، جنوب چین، هند، لائوس، نپال و برمه دیده‌ می‌شه. کاهش جمعیت این حیوان به خاطر قطعه قطعه شدن زیستگاه‌‌‌های این جانوره، اما نسبت به دیگر مناطق، پاندای سرخ بیشتر در نپال دیده‌ می‌شه. نابودی زیستگاه این حیوانات در حال حاضر باعث افزایش پروژه‌‌‌های حفاظت از این جانور کمیاب شده.

خرچنگ نارگیل:

خرچنگ نارگیل (Coconut crabs) رو با نام‌‌‌های خرچنگ دزد یا دزد نارگیل هم‌ می‌شناسند و دلیل اون، بالا رفتن این خرچنگ از درخت نارگیل و چیدن و تغذیه از نارگیله. خرچنگ‌‌‌های نارگیل بزرگترین سخت‌پوستان و بندپایان زمین محسوب‌ می‌شن و وزن‌‌شون تا ۹ کیلوگرم هم‌ می‌رسه؛ همچنین قادرند تا وزن ۳۰ کیلوگرم رو بلند کنند و قدرت چنگک‌هاشون برای گازگرفتن و نیرو وارد کردن از هر حیوان دیگه‌ای روی زمین بیشتره! این جانور سخت‌پوست در جزیره‌‌‌های اقیانوس هند و بخشی از اقیانوس آرام و نواحی ژاپن یافت‌ می‌شه و متاسفانه به دلیل گوشت بسیار لذیذ و خوشمزه‌ای که داره، شکار بی‌رویه این حیوان سبب تهدید بقای اون شده.

 

ما سعی داشتیم در این ۴ مقاله به بررسی تعدادی از حیوانات در حال انقراض بپردازیم؛ اما بهتره بدونید این تعداد هر روز در حال افزایشند و بدون‌ شک عامل اصلی این موضوع انسانه و بس. در پایان چند راهکار برای حمایت از این حیوانات رو بررسی‌ می‌کنیم:

 

  1. در گام اول باید حیواناتی رو که در نزدیکی شما زندگی‌ می‌کنند و در معرض خطر انقراض هستند رو بشناسید و به مطالعه در مورد اون‌‌ها و زیستگاه‌هاشون بپردازید.
  2. مشارکت در حفظ زیستگاه‌‌‌های حیوانات و مناطق حفاظت‌شده یکی از بهترین راه‌‌ها برای کمک به حفاظت از جانوران در خطر انقراضه. شما‌ می‌تونید با اهدا کمک‌‌‌های مالی و یا معنوی به سازمان‌‌ها و یا NGO‌‌‌های معتبر که در این زمینه فعالیت دارند، در حفظ این زیستگاه‌‌ها تلاش کنید.
  3. شما‌ می‌تونید با انتخاب درست مواد پاک‌کننده غیرسمی، از آلوده‌شدن جوی‌ها، رودخانه‌ها، دریاها و اقیانوس‌‌ها جلوگیری کنید. همچنین‌ می‌تونید از خرید محصولاتی که با نابودی حیوانات در معرض خطر انقراض به دست اومده، خودداری کنید(مثل لباس هایی که از پوست حیوانات هست یا لوازم آرایشی، بهداشتی که برای تولیدشون از حیوانات استفاده کردن).
  4. علاوه بر این‌‌ها‌ می‌تونید برای تهیه مایحتاج روزمره‌تون به دنبال موادی باشید که با محیط زیست سازگارن و به حیات این حیوانات زیانی نمی رسونن.
  5. شما‌ می‌تونید داوطلبانه در پروژه‌‌‌های ایجاد، احیاء و حفاظت زیستگاه‌‌‌های طبیعی که از طرف نهادها و سازمان‌‌‌های فعال در حوزه محیط زیستی  اجرا‌ می‌شه، همکاری کنید و یا حتی خودتون با ساخت باغ و یا باغچه‌‌‌های گل و گیاه بومی منطقه تون، زمینه رشد این نوع زیستگاه‌‌ها و مواد غذایی رو فراهم بیارید.
  6. بعضی از سازمان‌‌ها هستند که بر روی گونه‌ای خاص از حیوانات در معرض خطر انقراض، فعالیت‌‌‌های گسترده‌ای‌ می‌کنند. شما‌ می‌تونید با انتخاب یکی از این حیوانات که در نزدیکی شما زندگی‌ می‌کنه، به یکی از سازمان‌‌ها یا NGO‌‌‌های حامی اون حیوان بپیوندید.

تیم تحریریه پاکزی | چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷

نظرات

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر

پاکزی را در شبکه های اجتماعی:
لینک فیسبوک پاکزی
لینک لینکدین پاکزی
لینک اینستاگرام پاکزی
لینک تلگرام پاکزی
لینک توییتر پاکزی

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت اکسون ویژن سیستم میباشد.