حیوانات در حال انقراض (۳)

تیم تحریریه پاکزی | سه‌شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷

۷ دقیقه مطالعه

همون‌طور که در مقاله‌‌های پیش دیدید، شماری از حیوانات در حال انقراض رو معرفی و بررسی کردیم. در این جا به ادامه‌‌‌ی این معرفی می‌پردازیم:

خرس قطبی:

خرس قطبی خرس بزرگیه که معمولا در قطب شمال زندگی می‌کنه. این خرس معمولا به عنوان خرس سفید یا خرس شمالی هم شناخته می‌شه. با توجه به گرم شدن زمین این موجودات در حال از بین رفتن هستند. خرس قطبی فقط در قطب شمال زندگی می‌کنه و بیشتر عمرش رو روی یخ‌‌های شناور می‌گذرونه. این حیوان بزرگ‌ترین جانور گوشت‌خوار خشکی و بزرگ‌ترین عضو خانواده خرس‌هاست و با سرمای اقیانوس منجمد شمالی به خوبی سازگار شده. این حیوان بین ۴ تا ۸ سالگی بالغ و آماده تولید مثل می‌شه و هر بار یک تا سه توله به دنیا می‌آره و ۲۵ تا ۳۰ سال عمر می‌کنه.

پنگوئن ماژلان:

پنگوئن‌‌های ماژلان (Magellanic penguin) از گونه پنگوئن‌‌های آمریکای جنوبی هستن که صدها سال پیش در سواحل ریو دوژانیرو برزیل زندگی می‌کردن اما رفته رفته به دلیل گرم شدن زمین و نشت نفت بر سطح زمین، ناچار به مهاجرت شدند و مسافت‌‌های بسیار طولانی رو برای تهیه غذا طی کردن و به همین دلیل بسیاری از اون‌ها مردند. امروزه از ۱۷ گونه پنگوئن‌‌های کره زمین، جمعیت ۱۲ گونه اون با سرعت در حال کاهشه.

دلفین واکوئیتا:

دلفین واکوئیتا که در خلیج مکزیک زندگی می‌کنه به زودی از بین خواهد رفت. در سال ۲۰۰۷ اعلام شده بود که فقط دو سال برای حفظ این گونه کمیاب فرصت باقی مونده. دولت مکزیک اقدامات مثبتی در این زمینه انجام داده؛ از جمله این اقدامات، ساخت یک زیستگاه مخصوص در محدوده کالیفرنیا و رودخانه کلورادو بوده که این زیستگاه رو به این گونه از دلفین‌‌های در حال انقراض اختصاص داده. اما متاسفانه صیادان همچنان اقدام به گرفتن این ماهی‌‌های نایاب کرده و روند انقراض اون‌ها رو سرعت می‌بخشند.

دلفین نهنگی پوزه کوتاه:

این دلفین متفاوت با نام (Irrawaddy Dolphins) در آب‌‌های جنوب و جنوب‌شرقی آسیا پیدا می‌شه و به دلیل پیشانی گنبدی و پوزه کوچکش در بین مردم این نواحی بسیار محبوب و شناخته شده‌ست. امروزه به دلیل صید بیش از حد این نوع از دلفین‌ها تعدادشون به کم تر از ۷۷ عدد رسیده!

وال آزور (Azores):

آزور، مجمع الجزایریه که متعلق به پرتغال بوده و در آب‌‌های اقیانوس اطلس قرار گرفته. آب‌‌های اطراف این جزیره محل زندگی نهنگ‌ها، وال‌ها، دلفین‌ها و لاک پشت‌هاست. افراد زیادی به این جزیره‌‌‌ی زیبا سفر می‌کنند تا با تیم‌‌های کوچک همراه شده و موفق به تماشای این موجودات منحصربه‌فرد دریایی بشن. اما گونه‌ای از وال‌ها که در این منطقه زندگی می‌کنند، بسیار کمیاب هستند، بنابراین کارشناسان روزانه تلاش زیادی برای عکس گرفتن و ضبط صدای اون‌ها می‌کنند.

ماهی خاردار غول پیکر:

محل زندگی این ماهی بزرگ مابین خلیج هامبولت و خلیج کالیفرنیا در اقیانوس آرامه. اون‌ها در آب‌‌های سطحی اقیانوس و نواحی مواج دریا زندگی می‌کنند. این ماهی‌‌های خاردار، امروزه یکی از جانوران در حال انقراض هستن و اگر تمهیدات لازم جهت نگهداری و حفظ اون‌ها انجام نشه، این گونه جانوری هم نابود خواهد شد. یکی از دلایل کاهش تعداد این گونه‌‌‌ی جانوری، شکار اون‌ها توسط ماهیگیران بوده. از این رو از سال ۱۹۸۲ صید ماهی خاردار غول پیکر توسط سازمان شیلات کالیفرنیا ممنوع اعلام شد.

سمندر مکزیکی:

سمندر مکزیکی یک جاندار دریایی زیباست که لبخندهای جالبی داره اما به دلیل شهرسازی گسترده و آلودگی آب، در معرض انقراض قرارگرفته. با این که برخی این جاندار رو ماهی رونده مکزیکی می‌نامند اما این جاندار نوعی سمندره که به دلیل ظاهر لارو مانندش جاندار جالب و زیبایی محسوب می‌شه. این سمندر فقط در دو دریاچه‌‌‌ی شالکو (Chalco) و آکسومیلکو (Xochimilco) در مکزیک وجود داشت که امروزه فقط در دریاچه شالکو دیده می‌شه. بنابراین این جاندار جز جانداران در معرض انقراض به شمار می‌ره و برای جلوگیری از این امر محافظت‌‌های همه جانبه‌ای اعمال شده. سمندرهای وحشی معمولا به رنگ‌‌های قهوه ای یا بی‌رنگ وجود دارند اما برخی گونه‌‌های اون به رنگ صورتی هم دیده شده. این رنگ‌‌های متنوع باعث محبوبیت این جاندار در تجارت حیوانات شده و یکی از دلایل کاهش جمعیت اون‌ها به شمار می‌ره.

سمندر سفید:

سمندر سفید (Olm) یکی از معدود دو زیستانیه که به طور کامل آبزیه. این جانور در آب تغذیه می‌کنه، می‌خوابه و تخم گذاری می‌کنه. این جانوران عمدتا در غارهای مرکزی و جنوب‌شرقی اروپا یافت می‌شن و متاسفانه امروزه به دلیل آلودگی‌‌های وحشتناک منابع آبی جمعیت‌شون به شدت رو به کاهشه.

فیل دریایی:

فیل دریایی یا داگونگ (Dupongo)، یکی از چهار گونه دریاگاویانه و در سواحل شرقی قاره آفریقا، در اقیانوس آرام یافت می‌شن. متاسفانه به دلیل گوشت و روغنش، به شدت شکار می‌شه و به همین دلیل با خطر انقراض جدی مواجهه.

مرجان شاخ گوزنی:

یکی دیگه از حیوانات در حال انقراض جهان، مرجان شاخ گوزنیه که یکی از گونه‌‌های مرجانیه. این گونه شاخه‌‌های بزرگی شبیه به شاخ‌‌های گوزن داره، به همین دلیل به اون مرجان شاخ گوزنی گفته می‌شه. این نوع مرجان در آب‌‌های ساحلی آمریکا، دریای کارائیب، دیواره بزرگ مرجانی و آب‌‌های کم عمق زندگی می‌کنه. درحال حاضر بیش از ۹۸٪ از مرجان‌‌های شاخ گوزنی دنیا از‌بین‌رفته و تعداد خیلی از کمی از اون‌ها باقی موندن. این کاهش به دلیل تغییرات دما و میزان شوری آب، صید آن و شیوع بیماری‌‌های مختلفه.

گرازماهی کالیفرنیا:

گرازماهی‌ها رو با نام واکیتا (Vaquita) هم می‌شناسن که در زبان اسپانیایی به معنای گاو کوچکه. گرازماهی‌ها پستاندارانی با درجه هوشی بالا هستن و به دلیل جثه نسبتا کوچک‌شون بارها در تور شکار ماهی و میگو گیر افتادن و سبب اصلی کاهش جمعیت‌شون همین مسئله‌ست. این گونه در بخش محدودی از شمال خلیج کالیفرنیا یافت می‌شه و در حال حاضر تنها ۳۰۰ عدد از اون‌ها در طبیعت به صورت آزادانه باقی‌مونده.

فوک راهب مدیترانه:

فوک راهب مدیترانه (Mediterranean Monk Seal) مرتبط به گونه‌‌‌ی فوک‌‌های راهب هاواییه و تنها تفاوت اون‌ها، در انتخاب زیستگاه‌شونه. فوک مدیترانه به دلیل زندگی در زیستگاه متفاوت، با خطر انقراض بسیار جدی‌تری مواجهه و حدود ۵۰۰ تا از این گونه فوک در طبیعت باقی مونده.

فوک سرپوش‌دار:

فوک سرپوش‌دار یک گونه در حال انقراضه که در حال حاضر ۶۵۰۰۰۰ رأس از اون وجود داره و بومی سواحل نروژ، ایسلند و گرینلنده. این جاندار بین چشم‌ها و بالای لب‌هاش یک کیسه بزرگ داره که دو برابر اندازه یک توپ فوتباله و در جنس نر اندازه اون بزرگ‌تره و در برابر نرهای دیگه اون رو به حالت خشونت‌آمیزی باد می‌کنه. همچنین یک غشای قرمز بادکنک مانند هم در سوراخ‌‌های بینی‌شون وجود داره که اون‌ها رو خارج می‌کنند! اگرچه شکارچی‌‌های کانادایی، روسی و نروژی در کاهش جمعیت این گونه بی‌تأثیر نبودن اما عامل مهم رو به انقراض بودن اون‌ها، کاهش جمعیت ماهی‌هاییه که غذای این فوک‌ها به شمار می‌رن. ازاونجایی که به علت ماهیگیری بی‌رویه جمعیت ماهی‌‌های منطقه کاهش یافته، این جانداران برای پیدا کردن غذای بیشتر به سواحل قناری مهاجرت کردن.

قورباغه درختی راب:

راب نوعی قورباغه درختیه که فقط در جنگل‌‌های ابری پاناما، بین استان کوکلی و استان پاناما زندگی می‌کنه. این قورباغه برای اولین بار در سال ۲۰۰۵ کشف شد و پس از اون در فهرست اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) به عنوان یکی از گونه‌‌های در حال انقراض جهان قرار گرفت. با همه‌‌‌ی تلاشی که سازمان‌‌های مربوطه برای نگهداری و محافظت از قورباغه راب انجام دادند، در حال حاضر فقط یک قورباغه‌ی نر از این گونه باقی‌مونده که در "باغ گیاه شناسی آتلانتا" در آمریکا زندگی می‌کنه. امکان تولیدمثل برای این قورباغه هم امکان‌پذیر نیست چون آخرین قورباغه ماده‌‌‌ی راب در سال ۲۰۰۹ ازبین‌رفت. گفته می‌شه شیوع یک بیماری قارچی باعث ازبین‌رفتن تعداد زیادی از این قورباغه‌ها شده.

تمساح پوزه باریک گنگی:

نام انگلیسی اون (Gharials) هست و به نام تمساح هندی هم شناخته می‌شه. این تمساح، فکی باریک و بلند داره و از طویل‌ترین انواع تمساحه و گونه‌ی اون به شدت با خطر انقراض رو به روئه.

راسوی پا سیاه:

راسوی پا سیاه (Black Footed Ferrets) یکی از بحرانی‌ترین گونه‌‌های در حال انقراض ایالات متحده آمریکاست و حتی در دهه ۱۹۷۰ میلادی، این گونه رو منقرض شده اعلام کردند؛ اما خوشبختانه این حیوانات هنوز در تعداد بسیار محدود و در ۱۸ زیستگاه متفاوت یافت می‌شن. دلایل اصلی خطر انقراض این گونه راسو تخریب زیستگاه، شیوع بیماری‌‌های جدید و مهم‌ترین اون، کاهش شدید غذای اصلی این حیوانات، یعنی سگ دشتیه. این حیوانات در حال حاضر به شدت مورد حفاظت قرار دارن.

در مقاله‌ی بعد به باقی این حیوانات در حال انقراض می‌پردازیم.

تیم تحریریه پاکزی | سه‌شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷

نظرات

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر

پاکزی را در شبکه های اجتماعی:
لینک فیسبوک پاکزی
لینک لینکدین پاکزی
لینک اینستاگرام پاکزی
لینک تلگرام پاکزی
لینک توییتر پاکزی

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت اکسون ویژن سیستم میباشد.