حیوانات در حال انقراض (۲)

تیم تحریریه پاکزی | دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷

۱۱ دقیقه مطالعه

 

 

همون طور که در مقاله‌ی پیش دیدید، شماری از حیوانات در حال انقراض رو معرفی و بررسی کردیم. در این جا به ادامه‌ی این معرفی می‌پردازیم:

میمون شبگرد هندی:

بر اساس جدول سازمان بین المللی حفاظت محیط زیست که در سال ۲۰۰۸ منتشر شد، میمون شبگرد هندی یکی از گونه‌های جانوریه که شدیدا در معرض انقراض قرار داره. دولت مالزی این جانوران رو در منطقه‌ای محافظت شده در بورنئو، جایی که برای نخستین بار تعداد زیادی از اون‌ها یافت شدند، نگهداری می‌کنه. این جانوران به مراقبت شدیدی نیاز دارند وگرنه در آینده‌ای نه چندان دور اثری از اون‌ها باقی نخواهد موند.

میمون دماغ سربالای طلایی:

نام انگلیسی این حیوان (Langur Chato) یا (Golden snub-nosed monkey) هست و از تیره اولین نسل میمون بر روی زمینه. این حیوانِ جن مانند، در قاره آسیا و در ارتفاع ۴۰۰۰ متری از سطح زمین زندگی می‌کنه و در گذشته نه چندان دور به ندرت یافت می‌شد و یا در تیررس نگاه آدمیزاد قرار می‌گرفت اما امروزه به لطف همین انسان و از بین رفتن زیست بوم اون‌ها، در فهرست گونه‌های در معرض خطر قرار داره.

میمون دماغ دراز:

میمون دماغ دراز (Proboscis Monkey) یا پوزه دراز، رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز داره و حیوان درخت زی محسوب می‌شه و محیط زندگی اون جزیره بورنئو (Borneo) سومین جزیره بزرگ جهان در جنوب‌شرقی آسیاست. این حیوان با دماغ عجیب و غریب و شکم بسیار بزرگش به راحتی قابل تشخیصه و با نام مستعار میمون هلندی هم شناخته می‌شه. متاسفانه در ۴۰ سال گذشته جمعیت این میمون‌ها ۵۰ درصد کم شده.

میمون عنکبوتی:

میمون عنکبوتی (Spider Monkey) در جنگل‌های گرمسیری آمریکای مرکزی و جنوبی پیدا می‌شه و برای زندگی به جنگل‌های بزرگ نیاز داره اما امروزه به دلیل جنگل‌زدایی و تخریب زیستگاه‌شون به دست بشر، با خطر انقراض مواجهند.

گوریل شرقی:

گوریل‌های شرقی تمایل به زندگی اجتماعی دارند و معمولا در گروه‌های ۵ تا ۳۰ نفره زندگی می‌کنند. این گروه‌ها شامل یک گوریل پشت نقره‌ای و چند گوریل نر تابع هستند. گوریل پشت نقره‌ای از سایر گوریل‌های نر قوی‌تره، از بقیه گروه محافظت می‌کنه و همچنین برای یافتن غذا، گروه رو رهبری می‌کنه. گوریل‌های نر زمانی که به سن بلوغ می‌رسند، کم کم از گروه جدا شده و برای چند سال به مکانی دیگه سفر می‌کنند و هنگامی که آماده شدند برای جفت‌گیری و تشکیل گروه برمی‌گردند.

اورانگوتان سوماترا:

اورانگوتان سوماترایی یکی از دو گونه‌ی موجود اورانگوتان‌ها در جهانه. این گونه تنها در جزیره‌ی سوماترای اندونزی پیدا شده و از اورانگوتانی که در بورنئو زندگی می‌کنه، کوچک‌تر و کمیاب‌تره. این اورانگوتان در پارک ملی گونونگ لیزر Gunung Leuser نگهداری می‌شه. این پارک که از زیبایی جنگل‌های بارانی بهره می‌بره، زیستگاه چند گونه حیوان در معرض خطر انقراض از جمله اورانگوتان، ببر، کرگدن و فیله.

آی آی:

این جاندار که بومی ماداگاسکاره در جنگل‌های بارانی زندگی می‌کنه و نام عجیبی هم داره. آی آی با انگشت سوم بلند و اسکلتی‌اش تنه درختان رو می‌کنه و به دنبال حشرات می‌گرده؛ به این صورت که در ابتدا به صدای این حشرات گوش می‌ده و اگر صداشون رو بشنوه با انگشتاش اون‌ها رو درمیاره و می‌خوره. چشمان بزرگ، ظاهر بامزه و انگشت سومی بزرگ و دراز، ظاهر عجیب و جالبی رو برای این موجود رقم زده. از دلایل کاهش جمعیت این جاندار استفاده از اون‌ها به عنوان آفت‌کشه و دلیل مهم‌تر وبسیار ناراحت‌کننده اینه که، به دلیل ظاهر عجیب به فال بد گرفته شده و کشته می‌شن!

کرگدن جوان:

کرگدن جوان یکی از پنج گونه کرگدن موجود در دنیاست که از لحاظ ژنتیکی مثل کرگدن هندی اما از نظر جثه از اون‌ها کوچک‌تره. در گذشته تعداد کرگدن‌های جوان در اندونزی و جنوب شرق آسیا بسیار زیاد بود اما در حال حاضر فقط۶۰ عدد از اون‌ها در طبیعت وجود دارن.

کرگدن سوماترایی:

کرگدن سوماترایی، کوچک‌ترین گونه‌ی کرگدنه. چهره این حیوان در بین موهای بلندی که داره، پوشیده شده و به کرگدن پشمالوی منقرض شده هم شباهت زیادی داره. وضعیت کرگدن‌های سوماترایی بسیار بحرانیه و فقط ۶ دسته از این گونه کرگدن در دنیا وجود دارن که ۴ دسته از اون‌ها در سوماترا، یکی در بورنئو و یکی دیگه در مالزی زندگی می‌کنن. متاسفانه تجاوز و تخریب زیستگاه این حیوان توسط انسان‌ها، این گونه رو در آستانه‌ی انقراض قرار داده. حوزه‌ی رودخونه در بین جنگل‌های قدیمی پوشیده شده از درختان بلند همراه با درختان مو، زیستگاه مناسب برای فعالیت کرگدن‌های سوماتراییه. از اون‌جا که کرگدن‌های سوماترایی به صورت انفرادی زندگی کرده و پراکنده هستند، شمارش اون‌ها کار آسونی نیست؛ اما ظاهرا کم‌تر از ۱۰۰ نمونه از این جانور در دنیا وجود داره و شدیدا در معرض انقراض هستند.

کرگدن جاوه‌ای:

کرگدن جاوه‌ای (Javan Rhinoceros) یکی از پنج گونه کرگدن‌های در معرض خطر انقراض در دنیاست. این حیوان، بومی قاره آسیاست و در گذشته پراکندگی اون، دامنه وسیعی از جزایر اندونزی، هند و چین رو شامل می‌شد اما امروزه به عنوان نادرترین حیوان پستاندار بزرگ جثه در کره زمین شناخته می‌شه و با خطر انقراض بسیار جدی رو‌به‌روئه. عمر طبیعی اون‌ها ۳۰ تا ۴۰ ساله و به جز انسان دشمن دیگه‌ای در طبیعت ندارند و شکار بی‌رویه این حیوان به دلیل شاخ کوچک اما بسیار ارزشمندش، تهدید اصلی برای انقراض اونه.

کوئوکا:

کوئوکا (Quokka) پستانداری از تیره کیسه دارانه و جثه‌ای به اندازه یک گربه خونگی داره. هرچند که این موجودات بامزه و به‌ظاهر ساده‌لوح از خانواده کانگوروها هستن اما بیشتر به موش‌ها شباهت دارن. اون‌ها عمدتا توسط روباه‌ها و گونه‌ای سگ وحشی به نام دینگو که بومی استرالیاست شکار می‌شن. اغلب اون‌ها رو می‌شه در جزایر کوچک کرانه استرالیای غربی، به ویژه در جزیره روتنست دید.

کانگوروی درختی:

کانگورو درختی (Tree Kangaroo) گونه‌ای از کیسه‌داران درازپاست و بیشتر در جنگل‌های گینه نو، اندونزی و در نواحی کوهستانی کوئینزلند (Queensland) ایالتی در شمال شرقی استرالیا یافت می‌شه. این نوع کانگورو شهرت کمتری نسبت به کانگوروهای دیگه داره، با این حال ۱۳ گونه از اون وجود داره که جمعیت اون‌ها روبه کاهشه. متاسفانه امروز تنها یک درصد از این گونه حیوانی در طبیعت باقی مونده؛ دلیل اصلی کاهش جمعیت این جانداران شکار بی‌رویه و مصرف گوشت اون‌ها و همین‌طور از بین رفتن جنگل‌هاست. از اون جایی که جمعیت این جاندار روبه انقراضه، رفته رفته کم‌تر و کم‌تر رؤیت می‌شه. به علت از بین رفتن جنگل‌ها و درختان، این جانداران مجبورند روی زمین باشند و بیش‌تر در معرض خطر حیواناتی مثل سگ قرار می‌گیرن. علاوه بر این، بیشتر جمعیت جانداران براثر تصادفات جاده‌ای از بین می‌رن.

وُمبَت شمالی:

این جانور کیسه‌دار که کمی شبیه به خرسه، از نادرترین گونه ومبت‌ها بوده و شدیدا در معرض خطر انقراض قرار داره. ومبت شمالی حدود نیم متر طول داره و سریع‌تر از سایر گونه‌های ومبت زاد و ولد می‌کنه؛ اما این مزیت هم جلوی خطر انقراض اون رو نگرفته. ومبت‌های شمالی در منطقه  محافظت شده‌ای به وسعت ۷۵۰ هکتار در جنگل‌های کوئیزلند زندگی می‌کنند و به تازگی تعدادی از او‌ن‌ها به یکی از پناهگاه‌های تازه تاسیس در سنت جورج انتقال داده شدن. در حال حاضر تنها ۱۳۰ نمونه از این جانور در دنیا وجود داره.

اُکاپی:

زرافه گردن کوتاه یا اکاپی (Okapi)، آمیزه‌ای از زرافه و گورخره که نخستین بار در قرن هجدهم توسط سیاحان بریتانیایی پیدا شده. اکاپی‌ها جانورانی کم‌یاب از خانواده زرافه‌ها هستند که در جنگل‌های گرمسیری کشور کنگو زندگی می‌کنند. این جانوران گونه و پیشانی برجسته‌ای دارن که اون‌ها رو از زرافه‌ها متمایز می‌کنه. اما وجه شباهت اکاپی و زرافه‌ها طرز راه رفتن اون‌هاست یعنی اکاپی مثل زرافه هنگام راه رفتن پای جلو و عقبِ یک سمت رو، هم‌زمان حرکت می‌ده و برخلاف سایر سم‌داران دارای زبان سیاه درازیه که در خوردن جوانه  و برگ‌‌ها و تمیز کردن بدنش به اون کمک زیادی می‌کنه. اکاپی به دلیل تخریب زیستگاه بر اثر جنگل‌زدایی، گسترش سکونت گاه‌های انسانی و از همه این‌ها مهم‌تر، شکار بی‌رویه، در معرض خطر جدی انقراض قرار داره و گفته می‌شه تنها حدود ۱۰ تا ۲۰ هزار نمونه از اون‌‌ها در طبیعت باقی موندن.

گورخر گروی:

گورخر گروی (Grevy’s Zebra) بزرگ‌ترین و زیباترین گونه گورخره و خونه اصلی اون‌ها آفریقاست. این گونه به دلیل تخریب زیست بوم و تبدیل به چراگاه دام‌ها و همچنین چندپاره شدن محیط زندگی و جدا افتادگی، در معرض انقراض قرار دارند.

بزکوهی مارخور:

بزکوهی مارخور (Markhor) یکی از گونه‌های بزرگ جثه‌ی بز کوهیه که در شمال پاکستان، شمال شرقی افغانستان، جنوب تاجیکستان و جنوب ازبکستان زندگی می‌کنه. این گونه، حیوان ملی پاکستان به شمار میاد و نامش از زبان فارسی، به معنای خورنده مار گرفته شده. گونه‌های نر این جاندار بسیار بزرگ بوده و طول شاخ‌های اون به ۱,۵ متر می‌رسه. این شاخ‌ها بسیار مستحکم و باارزشن و همین موضوع دلیل بسیاری از شکارهای غیرقانونی و قاچاق این جانداران شده. همچنین از اون برای مقاصد درمانی هم استفاده می‌‌شه. اما خوشبختانه به دلیل محافظت‌های انجام شده جمعیت این نوع جاندار رو به رشده و ۲۰% افزایش داشته.

کل سکایی:

کَل سَکایی نوع بزکوهیه که در مناطقی از آسیای مرکزی که پوشش استپ دارند، زندگی می‌کنه. زندگی این بز کوهی درخطر انقراضه؛ در چین و مغولستان تقریباً به کلی منقرض شده که یکی از دلایل اصلی اون، کاربرد دارویی شاخ «کل سَکایی» در طب چینیه. این جاندار پوزه بلندی داره که گردوخاک رو از ریه و مجاری تنفسی اون دور نگه می‌داره و برای تنفسش بسیار مفیده. از سال‌های ۱۹۹۰ جمعیت این جاندار از یک میلیون به ۵۰۰۰۰ رأس کاهش یافته. از دیگر دلایل عجیب کاهش جمعیت این جاندار مرگ ناگهانی اون‌هاست، به گونه‌ای که در ماه مه سال ۲۰۱۵ در حدود دو هفته ۱۳۴۰۰۰ رأس از اون‌ها به دلایل نامعلومی از بین رفتند.

شاخ دوکی:

شاخ دوکی (Saola) حیوانی از تیره گاوهاست که به ندرت در طبیعت مشاهده می‌شه و هیچ نمونه‌ای از اون‌ها در اسارت نیستند. در حال حاضر جمعیت این حیوان رو در طبیعت حدود ۱۲ عدد تخمین زدن و به دلیل تامین نیازهای فزاینده در چین، ویتنام و لائوس شکار می‌شن، همچنین به دلیل تخریب زیستگاه و کاهش تنوع ژنتیکی در معرض خطر انقراض قرار گرفتن.

کرکس کالیفرنیا:

کرکس کالیفرنیا به دلایلی از قبیل شکار غیرقانونی، تخریب زیستگاه و مسمویت و زهرزدگی در سال ۱۹۸۷ رو به انقراض رفت و تنها تعداد محدودی از این حیوانات باقی موند. در اون سال دولت آمریکا به منظور حفاظت از نسل این حیوانات اون‌ها رو جمع‌آوری کرده و به باغ‌وحش‌های سن دیگو و لس آنجلس انتقال داد. این کرکس‌ها پس از تولید مثل در سال ۱۹۹۱ به دامان طبیعت برگردونده شدند و هم‌اکنون در بخش‌هایی از کالیفرنیا، یوتای آمریکا و شبه جزیره‌ی باها کالیفرنیای مکزیک زندگی می‌کنند.

کرکس ریش‌دار:

کرکس ریش‌دار یا هما (Bearded Vultures) عمدتا در مناطق مرتفع کوهستانی در آسیا و اروپا و کم‌تر در آفریقا یافت می‌شه و تهدیدی جدی برای بره‌ها و کودکان به‌شمار میاد و خوراک اصلی اون مغز استخوانه. طبق گزارشات بنیاد جهانی طبیعت، تنها ۱۰۰۰۰ نمونه از اون‌ها باقی مونده.

حشره خوار سائوتومه:

حشره خوار سائوتومه شدیدا در معرض خطر انقراض قرار داره؛ از این گونه کمیاب فقط چند نمونه باقی مونده و تنها زیستگاه این جانور جزیره سائوتومه، کشوری کوچک در خلیج گینه در آفریقاست. این جانور شکم و دندان‌های سفیدی داره و طول اون حدود ۷ سانتی متره. حشره خوار سائوتومه از انواع حشره‌ها تغذیه می‌کنه.

گرگ قرمز:

گرگ قرمز یا سرخ گونه‌ای از گرگه که در ابتدا بیشتر در مناطق جنوب شرقی آمریکا زندگی می‌کردن ولی درحال حاضر تعداد کمی از این حیوانات باقی موندن و زیستگاه‌شون مناطق شرقی آمریکاست. متاسفانه این گونه در لیست حیوانات در حال انقراض جهان هست. تصور می‌|شد که آخرین نمونه گرگ قرمز در سال ۱۹۸۰ از بین رفته باشه اما خوشبختانه دقیقا ۲۰ گرگ قرمز تونسته بودند از انقراض، جان سالم به در ببرند. برای افزایش جمعیت و تولید مثل، تعدادی از این گرگ‌ها، به تاکومای واشنگتن و جزیره بولز آیلند منتقل شده و پس از زاد و ولد به زادگاه اصلی شون برگردونده شدند. حامیان حفاظت از محیط زیست، تعداد این جانوران رو به ۲۰۷ عدد افزایش دادند و امروزه حدود ۱۰۰ گرگ قرمز زنده و سرحال در طبیعت زندگی می‌کنند.

گرگ خاکستری:

گرگ خاکستری (Gray Wolf) از گونه سگ‌سانانه و بیشترین پراکندگی بومی رو بین تمام اعضای خانواده سگ‌سانان داره. گرگ‌های خاکستری در منطقه آمریکای شمالی هر چند که تحت پوشش قانون حمایت از گونه‌های در معرض خطر قرار گرفتن، اما همچنان در امنیت کامل نیستن. این گرگ‌ها بیشتر در اطراف دریاچه‌های بزرگ، بخش شمالی رشته‌کوه راکی و در جنوب غربی ایالات متحده پیدا می‌شن و مدت‌هاست که برای حفظ بقای خود با طبیعت و انسان در مبارزه هستند و هرچند که با تهدید انقراض مواجهند اما می‌شه به بقاشون امیدوار بود.

در مقالات بعد به معرفی باقی حیوانات در حال انقراض می‌پردازیم.

تیم تحریریه پاکزی | دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷

نظرات

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر

پاکزی را در شبکه های اجتماعی:
لینک فیسبوک پاکزی
لینک لینکدین پاکزی
لینک اینستاگرام پاکزی
لینک تلگرام پاکزی
لینک توییتر پاکزی

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت اکسون ویژن سیستم میباشد.