سرنوشت پسماندهای الکترونیکی

تیم تحریریه پاکزی | چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

۳ دقیقه مطالعه

پسماند الکترونیک چیست؟

به دستگاه‌های الکترونیکی مصرف شده و قطعات آنان همچون تلفن‌ها و کامپیوترها،لوح فشرده و که حاوی فلزات خطرناکی مانند سرب، کادمیوم و جیوه هستند گفته می‌شود که در صورت رهاسازی در طبیعت پس از پایان عمر مفید و عدم بازیافت صحیح آلوده‌کننده و خطرناک برای محیط‌زیست به شمار می‌روند. با توجه به‌سرعت پیشرفت تکنولوژی در عرصه کامپیوتر و الکترونیک عمر مفید این تجهیزات و کالاها در جهان ۲ تا ۳ سال و در ایران احتمالاً تا ۵ سال است.

 دستگاه‌های قدیمی منسوخ‌شده در جهان سریعاً به زباله‌های دفنی تبدیل می‌شوند. تنها در ایالات‌متحده، بیش از 100میلیون کامپیوتر دور انداخته می‌شود و تنها 20درصد به‌درستی بازیافت می‌شود  و کمتر از زده میلیون تن از زباله‌های دفنی،زباله‌های الکترونیکی می‌باشد .اکثر این زباله‌های الکترونیکی  شامل برخی از مواد مضر مانند بریلیم، کادمیم، جیوه و سرب است. این مواد ، که به‌طور نامناسبی دفن می شوند ممکن است عناصر کمیابی باشند، اما هنگامی که در حجم بسیار در کنار هم قرار می گیرند، تهدید بزرگی برای محیط زیست به حساب می آیند. علاوه بر اضافه کردن عناصر مضر به محیط زیست، دفع نادرست زباله های الکترونیکی فرصت بازیافت آن نیز از دست می رود. تقریبا تمام زباله های الکترونیکی شامل برخی از مواد قابل بازیافت، از جمله پلاستیک، شیشه و فلزات است

راه حل مناسب برای بازیافت زباله های الکترونیکی: 

حل مشکل پسماندهای الکترونیکی با آموزش آغاز می شود و در نتیجه عادت به تفیکیک زباله الکترونیک و بازیافت آن به عنوان یک فرهنگ گسترش می یابد. اکثر مردم روزنامه، بطری و قوطی و ... را بازیافت می کنند اما تقریبا هر چیز الکترونیکی در طبیعت می تواند به درستی با تلاش دوباره بازیافت شود.یکی از راه حل ها توسعه برنامه بازیابی رایانه های شخصی و تلفن هاست. مانند کاری که شرکت dellوشرکت apple انجام داده اند.یا کاهش استفاده از فلزات سمی در تولید قطعات مانند اقدام شرکت های مختلف زیادی که جدیدا اینکار را انجام میدهند،با خرید تجهیزاتی که قابل ترقی دادن هستند می توان عمر محصول را تا حد ممکن افزایش داد. راه‌حل دیگر برای مشکل زباله الکترونیکی آن است که شرکت‌های تولیدکننده مسؤولیت سیل عظیم ابتکاراتی را که تولید می‌کنند برعهده بگیرند. درواقع محصولات کهنه را از مشتریان پس بگیرند. فلزات مشهوری از جمله طلا، نقره، آلومینیوم، مس، نیکل و ... نقشی اساسی در تولید گوشی هوشمندی که در دستان است بازی کرده اند. این فلزات محدودیت های عناصر کمیاب را ندارند و در بخش های متعددی از جهان یافت می شوند.

به همین دلیل شرکت های تولید کننده انتخاب های متعددی از بین تأمین کنندگان دارند. این عناصر در مقایسه با دسته قبلی به میزان بالایی در تولید گوشی های هوشمند استفاده می شوند. منابعی که برای استحصال آنها مصرف می شوند نیز عظیم هستند. به عنوان نمونه برای به دست آمدن یک گرم طلا باید یک تُن سنگ معدن استخراج شود.

ترفیع و بازیافت یک محصول بلا استفاده برای شرکت تولیدکننده آسان‌تر است. برای دولت ایالات متحده یا اتحادیه اروپا تقریباً غیر ممکن است که استانداردهای شرایط کاری خود را بر کشورهای آسیایی یا آفریقایی دیکته کنند اما می توانند میزان تهدیدات دستگاه های الکترونیکی برای محیط زیست را اندازه گیری نمایند.

در ایالات متحده درباره این گونه موارد در هر ایالت به طور جداگانه تصمیم گیری می شود. 25 ایالت برنامه های ویژه خود برای بازیافت زباله الکترونیکی را دارند. تحادیه اروپا «پروژه مواد خام بحرانی را کلید زده که بر اساس آن بیشتر موادی که به آنها اشاره کردیم را از حیث اهمیت اقتصادی و نیاز به تأمین از خارج در رده بحرانی دسته بندی می کند.هدف این پروژه بازیافت هر چه بیشتر این مواد از زباله های الکترونیکی است. 2 سال بود که پروژه در 4 کشور اروپایی در حال اجرا بود و با پایان آن در ماه ژوئن سال جاری انتظار می رود تغییرات سیاست های مرتبط با این موضوع در سال 2019 اعلام شود.

تیم تحریریه پاکزی | چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

نظرات

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر

پاکزی را در شبکه های اجتماعی:
لینک فیسبوک پاکزی
لینک لینکدین پاکزی
لینک اینستاگرام پاکزی
لینک تلگرام پاکزی
لینک توییتر پاکزی

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت اکسون ویژن سیستم میباشد.