کیسه های زیست تخریب پذیر

تیم تحریریه پاکزی | شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸

۲ دقیقه مطالعه

امروز مطالبی را در رابطه با پلاستیک های زیست تخریب پذیر برای شما تهیه کردیم امید واریم این مطالب باعث شود تا کم کم شروع به تغییر کنیم و از این پلاستیک ها به جای پلاستیک های معمولی استفاده کنیم.

در ابتدا با معنی زیست تخریب پذیر آشنا شویم:

کلمه زیست تخریب پذیر یا در زبان انگلیسی (biodegradable) یعنی یک ماده میتواند با ساختاری که دارا است توسط میکرو اورگانیسم های موجود در طبیعت شکسته شده و به ریز واحد های سازنده خودش (واحد هایی که از آن ساخته شده) تبدیل شده و به مواد ساده تر قابل تجزیه تری تبدیل شود و در نتیجه این فراین دیگر برای مدت طولانی در طبیعت باقی نماند.

اوایل ساخت این پلاستیک ها، حرف ها و حدیث های زیادی بود، مبنی بر اینکه آیا واقعا این پلاستیک ها قابلیتی که روی اسم آن ها وجود دارد را دارند؟ آیا این پلاستیک ها از مقاومت خوبی برخوردار هستند؟ و کلا مکانیزم این پلاستیک ها چگونه عمل میکند؟

اما با گذشت زمان جواب تمام این سوال ها داده شد و با رشد و توسعه مطالعات دانشمندان این موضوع را فهمیدند که این پلاستیک های زیست تخریب پذیر پس از طی کردن مدت کوتاهی نسبت به همتایان معمولی خود قابلیت کامپوست در مراکزی که در شهرهای صنعتی هستند را دارا میباشند. همچنین استاندارد های مربوط به قابلیت های زیست تخریب پذیری پلاستیک های غیرشناور در محیط های دریایی و اقیانوس ها را دریافت کرد.

حالا شاید برای شما سوال بوجود آمده باشد که این پلاستیک ها چه قدر طول میکشد تا خود به خود از بین برود؟

به طور میانگین تجزیه این دسته از پلاستیک ها در مدت 60 روز تا 180 روز در یک محیط تولید کمپوست ، طول میکشد. به دلیل اینکه این موادی که پلاستیک از آن ها شکل گرفته طبیعی هستند توسط سایر موجودات نیز قابل تجزیه هستند و مانند پلاستیک های معولی باعث کشته شدن حیوانات نیز نمی شوند.

در ضمن دولت های چند کشور در آسیا و تعدادی هم در اروپا فروشگاه های بزرگ که هر روزه مردم با آن ها سرو کار دارند را  مجبور کرده تا از این پلاستیک های زیست تخریب پذیر استفاده کنند. اگر همین رویه در کل جهان الزامی شود، قسمت زیادی از بحران پلاستیک حل می شود. حتی بعضی از کشور ها مانند مالزی در این قضیه پیشرفت چشم گیری داشتند، تا آنجا که در بیشتر فروشگاه های بزرگ مالزی از برگ موز به جای پلاستیک های خرید استفاده میشود. در ایران هم یک سری از فروشگاه ها اقدام به پخش این پلاستیک ها کرده اند.

امیدواریم که پخش پلاستیک های زیست تخریب پذیر در کل فروشگاه های کشورمان به صورت یک عرف در آید تا محیط زیست زیبای کشورمان برای همیشه زیبا بماند.

تیم تحریریه پاکزی | شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸

نظرات

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر

پاکزی را در شبکه های اجتماعی:
لینک فیسبوک پاکزی
لینک لینکدین پاکزی
لینک اینستاگرام پاکزی
لینک تلگرام پاکزی
لینک توییتر پاکزی

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت اکسون ویژن سیستم میباشد.