زباله‌های فضایی، خطری برای موجودات زمینی

تیم تحریریه پاکزی | دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

۲ دقیقه مطالعه

زباله های فضایی، خطر در کمین زمین است

زباله‌های فضایی امروزه به یکی از بزرگترین نگرانی های کارشناسان و دانشمندان هوافضا بدل شده است. تا امروز بیش از سیصد هزار شی با اندازه بزرگتر از یک سانتی‌متر در حال گردش به دور مدار زمین شناسایی شده است. این اجسام وقتی با سرعت‌های بسیار بالا در فضا در حال حرکت باشند، با کوچکترین برخوردی با ماهواره‌ها یا فضاپیما‌های این مدار، خسارت‌های بسیار بزرگی به جای میگذارند. این اجسام می‌توانند از تکه‌های بسیار کوچک فلزی که از موشک ‌ها به جای مانده، یا حتی ماهواره‌های از مدار خارج شده مربوط به چند ده سال پیش، همه و همه خطرات بزرگی را برای زمین و ساکنانش ایجاد کرده‌اند.

البته تا کنون چیزی در حدود 2 هزار قطعه از این زباله‌های فضایی توسط ناسا و وزارت دفاع آمریکا ردیابی شده و رفتار حرکتی آن‌ها تحت کنترل است.

 

 

اجسام کوچک مرگبار

اما افزایش تعداد این زباله‌ها به شدت نگران کننده است. عاملی که این اشیاء کوچک را به شدت خطرناک کرده است، سرعت بالای آن‌ها است. به طوری که سرعت این زباله‌ها به طور متوسط چیزی حدود 26 هزار کیلومتر بر ساعت است که اگر یک جسم یک سانتی‌متری با این سرعت به یک ماهواره برخورد کند، مانند انفجار یک نارنجک نظامی عمل می‌کند و خسارت‌های زیان باری را وارد می‌سازد.

دانشمندان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌اند که برای جلوگیری از این خسارات می‌بایست مسیر حرکتی سه روز آینده هر ماهواره فعال را بررسی کنند و در صورت نزدیک شدن شیء غیر عادی، برای تغییر مسیر آن ماهواره اقدام کنند. در مورد آژانس بین‌المللی فضایی‌هم، به این علت که حامل خدمه و فضانوردان است بسیار با دقت عمل می‌شود، به‌طوری که اگر یک در صدهزار احتمال برخورد با شیء ای وجود داشته باشد، آن را جابجا می کنند. در موارد نادر هشدار به موقع نمی‌رسد و فضانوردان مجبورند به سرعت در کپسول‌هایی که حکم قایق نجات در ایستگاهֱها را دارند، پناه گیرند.

 

راه حل کاربردی، اما پرهزینه

به تازگی ژاپن یک سفینه فضایی مجهز به یک کمند ۷۰۰ متری را برای جمع‌آوری زباله‌های فضایی راهی مدار زمین کرده است. این وسیله حاوی رشته‌های آلومینیومی و سیم کشی فولادی با هدف کاستن از سرعت زباله‌ها و خارج کردن آن‌ها از مدار است. سفینه ژاپنی کونوتوری که حامل دستگاه جمع آوری زباله است از مرکز فضایی تانگاشیما در شمال اقیانوس آرام پرتاب شد و راهی ایستگاه بین المللی فضایی است.

 

در عین حال، آژانس فضایی اروپا نیز در حال تدوین روش‌هایی برای مقابله با زباله‌های فضایی از طریق تورهای ویژه است. پژوهشگران این آژانس کاربرد ابزارهایی را مورد بررسی قرار داده‌اند که شباهت زیادی به تورهای ماهی گیری دارند و قصد دارند از طریق آنها ذرات خطرناک را از فضا جمع‌آوری کنند.

تیم تحریریه پاکزی | دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

نظرات

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر

پاکزی را در شبکه های اجتماعی:
لینک فیسبوک پاکزی
لینک لینکدین پاکزی
لینک اینستاگرام پاکزی
لینک تلگرام پاکزی
لینک توییتر پاکزی

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت اکسون ویژن سیستم میباشد.