نجات زمین با بازیافت کاغذ

تیم تحریریه پاکزی | شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

۵ دقیقه مطالعه

مزایای بازیافت کاغذ

این روزها با افزایش حساسیت جامعه و مردم به وضعیت محیط زیست و شرایط اقلیمی کره زمین، بیشتر از همیشه در مورد بازیافت می‌شنویم. اما بازیافت چیست؟ بازیافت فرآیند جمع‌آوری و پردازش موادی است که اگر بازیافت نشوند به عنوان زباله دور ریخته می‌شوند. پس از بازیافت این مواد به محصولات جدیدی تبدیل می‌شوند. بازیافت زباله و مدیریت پسماند به شیوه‌ای اصولی فواید بسیار زیادی برای جوامع و محیط زیست ما دارد.

 

نگاهی کوتاه به فواید بازیافت

  • بازیافت زباله باعث کاهش میزان پسماندی می‌شود که به گورستان‌های زباله و کوره‌های زباله‌سوزی فرستاده می‌شوند، این هم فواید زیادی برای محیط زیست دارد، هم از بروز آسیب‌های اجتماعی مثل زباله‌گردی پیشگیری می‌کند و هم باعث صرفه‌جویی در سرمایه و انرژی می‌شود.
  • با بازیافت می‌توان در مصرف منابع طبیعی مثل چوب، آب و مواد معدنی مختلفی که برای تولید محصولات مختلف به کار گرفته می‌شوند. برای تولید محصولات مختلف با استفاده از بازیافت، نیاز بسیار کمتری به انرژی و مواد اولیه وجود دارد.
  • از آنجا که برای تولید محصولات بازیافتی از منابعی استفاده می‌شود که قبلا وارد چرخه تولید شده‌اند، بازیافت باعث رونق اقتصاد و افزایش امنیت اقتصادی می‌شود.
  • بازیافت با کاهش بسیار زیاد نیاز به مواد اولیه خام و انرژی مورد نیاز برای تولید محصولات مختلف، باعث کاهش آلودگی می‌شود.
  • بازیافت می‌تواند منجر به افزایش فرصت‌های شغلی شود، به طوری که در برخی کشورهای پیشرفته مثل آمریکا بازیافت یکی از بزرگ‌ترین صنایع است و عده بسیار زیادی در شاخه‌های مختلف این صنعت مشغول به کار هستند.

 

بازیافت کاغذ سال‌های زیادی است که انجام می‌شود و می‌توان تاریخ آن را تا قرن ۱۵ میلادی دنبال کرد. کاغذ یکی از بزرگ‌ترین موادی است که در جهان بازیافت می‌شود، به عنوان مثال در سال ۲۰۱۲ چیزی حدود ۶۴ درصد کل کاغذ مصرف شده در جهان بازیافت شده بود.

 

مهم‌ترین مزایای بازیافت کاغذ چیست؟

همانطور که گفتیم مدیریت پسماند به شکل صحیح و بازیافت زباله، باعث کاهش مصرف منابع طبیعی، ذخیره انرژی، کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای و کاهش حجم گورستان‌های زباله می‌شود. بازیافت یک تن کاغذ مانع از قطع شدن ۱۷ درخت، مصرف شدن ۲۶۰۰ لیتر آب و ۱۴۴۰ لیتر نفت می‌شود. با بازیافت یک تن کاغذ می‌توان جلوی ورود ۲.۵ متر مکعب پسماند خشک به گورستان‌های زباله را گرفت. تولید کاغذ بازیافتی ۴۰۰۰ کیلووات انرژی کمتری مصرف می‌کند که این برای تامین انرژی یک خانه به مدت شش ماه کافی است. همچنین بازیافت یک تن کاغذ مانع از انتشار معادل یک تن گاز گلخانه‌ای در جو زمین می‌شود.

 

بازیافت کاغذ از چه زمانی آغاز شد؟

بازیافت زباله و مدیریت پسماند به شکل امروزی آن قدمت زیادی ندارد، اما از گذشته‌های بسیار دور انسان‌ها از محصولات مختلف برای تولید محصولات جدید استفاده می‌کردند. در طول زمانی که از اختراع کاغذ می‌گذرد، بشر همیشه مشغول بازیافت کاغذ برای تولید کاغذ جدید بوده است.

در سال ۱۸۰۰ میلادی یک کاغذساز انگلیسی به نام ماتیاس کوپس توانست جواز ثبت اختراع خود را برای بازیافت کاغذ دریافت کند. او یک سال بعد اولین تاسیسات بازیافت کاغذ مدرن جهان را تاسیس کرد. از اواسط قرن ۱۹ میلادی بسیاری از کشورها شروع به جمع‌آوری و بازیافت کاغذ در شهرهای خود کردند.

 

هر سال چقدر کاغذ بازیافت می‌شود؟

کشورهای مختلف آمارهای متفاوتی در زمینه بازیافت کاغذ دارند و به همین دلیل نمی‌توان درست محاسبه کرد که در سال‌های اخیر، چقدر کاغذ بازیافت شده است. اما تحقیقات نشان می‌دهد در کشورهایی مثل آلمان و آمریکا که صنعت بازیافت پیشرفته است، چیزی حدود ۶۰ درصد از کاغذ مصرفی جامعه بازیافت می‌شود. تقریبا ۵۰ درصد کاغذهای بازیافتی از صنایع و کسب و کارها جمع‌آوری می‌شود بیشتر از یک سوم این کاغذها از خانه‌ها مجع‌آوری می‌شوند.

 

مراحل بازیافت کاغذ

به گفته متخصصین مدیریت پسماند، کاغذ را می‌توان ۴ تا ۶ بار بازیافت کرد. پس از هر بار بازیافت کاغذ، الیاف آن کوتاه‌تر و ضعیف‌تر می‌شوند و برای حفظ کیفیت و استحکام کاغذ باید از پالپ جدید نیز در کنار پالپ بازیافتی استفاده کرد. در این فرآیند کاغذ بازیافت شده و مواد اولیه خام در کنار یکدیگر به کار گرفته می‌شوند. مراحل بازیافت کاغذ بسته به نوع کاغذ و میزان فرسودگی آن متفاوت است؛ اما به طور کلی می‌توان مراحل بازیافت کاغذ را اینچنین خلاصه کرد:

دسته‌بندی: محصولات کاغذی باید طبق ترکیبات و میزان فرسودگی که دارند دسته‌بندی شوند. گاهی اوقات می‌توان انواع مختلفی از کاغذ را با هم بازیافت کرد و برخی از محصولات دیگر مثل مقواهای کاغذی باید جداگانه بازیافت شوند.

فشرده‌سازی: مقادیر زیاد کاغذ را باید با استفاده از ماشین‌ها و پرس‌های هیدرولیک بسیار قدرتمند تحت فشار قرار داد تا کاغذ بازیافتی تبدیل به بلوک‌های کوچکی شود که حمل و نقل و جابجایی آن‌ها بسیار ساده‌تر است.

خرد کردن: الیاف کاغذی جمع‌آوری شده خرد شده و به قطعات بسیار ریزی تبدیل می‌شوند که پس از ترکیب شدن با آب، تبدیل به پالپ یا خمیر کاغذ می‌شوند.

شستشو: پالپ و خمیر به دست آمده شستشو وم پالایش می‌شود و بعد وارد فرآیند فیلترینگ و تفکیک می‌شود تا مواد اضافه آن مثل جوهر، گل، گرد و خاک، پلاستیک و یا مواد فلزی از بین بروند. در این مرحله در صورت نیاز مواد اضافی دیگری هم به این ترکیب اضافه می‌شود.

سفید کردن: برای سفید کردن کاغذ، پالپ را با استفاده از هیدروژین پروکسید یا کلر سفید می‌کنند.

فشرده‌سازی: ورق‌های کاغذ تولید شده تحت فشار قرار می‌گیرند تا در حد امکان آب آن گرفته شود. این فرآیند همچنین کمک می‌کند سطح ورق‌های کاغذ صاف و یکدست شوند. سپس ورق‌های کاغذی نیمه خشک‌شده وارد دستگاه‌های خشک‌کن می‌شوند.

رول کردن: کاغذ تولید شده به صورت رول‌های بزرگ جمع می‌شود تا سازندگان مختلف بتوانند از آن‌ها برای تولید محصولات مختلف استفاده کنند.

 

نقش تفکیک زباله در بازیافت کاغذ چیست؟

کاغذ در صورت ترکیب شدن با زباله‌های تر آلوده می‌شود و عملا امکان بازیافت آن از بین می‌رود. به همین دلیل بسیار مهم است که پسماند خود را به شیوه صحیح تفکیک کنید تا زباله‌های خشک قابل بازیافت به علت ترکیب شدن با زباله‌های تر، خاصیت خود را از دست ندهند. شاید بهترین راه برای کمک به فرآیند بازیافت، تفکیک زباله از مبدا باشد. کافی است کمی به جمع آوری پسماند خشک دقت بیشتری کنیم و مراقب باشید مواد قابل بازیافت را با زباله‌های غیرقابل بازیافت ترکیب نکنیم.

تیم تحریریه پاکزی | شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

نظرات

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر

پاکزی را در شبکه های اجتماعی:
لینک فیسبوک پاکزی
لینک لینکدین پاکزی
لینک اینستاگرام پاکزی
لینک تلگرام پاکزی
لینک توییتر پاکزی

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت اکسون ویژن سیستم میباشد.