بیایان زدایی

تیم تحریریه پاکزی | سه‌شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸

۲ دقیقه مطالعه

سال های زیادی است که مساله بیابان زدایی یکی از بزرگترین چالش ها برای کشور های مختلف در سرتاسر جهان شده است.

ایران نیز باید اهمیت بسیار زیادی به مساله بیابان زدایی بدهد چراکه تا امروز که این مقاله نوشته میشود نزدیک به 47% از جنگل های ایران توسط خشک سالی و یا قطع بی رویه درختان از بین رفته است و باید فکری برای جلوگیری از این اتفاق در داخل کشور کرد!

ایران در حال تبدیل شدن به یک محیط خشک و خالی از جنگل است و همه ماعلاوه بر مسئولین باید دست به دست هم دهیم تا از خشک تر شدن کشور جلوگیری کنیم.

راهکار های زیادی برای بیابان زایی وجود دارد که ما به اختصار چند مورد آزمایش شده را برای شما میگوییم.

از بارز ترین مواردی که تا به حال  آزمایش شده و اتفاقا جواب هم داده ، بیابان کوبکی چین است.

چین بزرگترین بیابان زدایی جهان در کل تارخ را در این محل اجرا کرده و این قول را به مردم کشورش داده تا در یک بازه 30 ساله تا 45 ساله نصف بیشتر این بیابان تبدیل به مراتعی سر سبز و دارای پوشش گیاهی خاص شود. از راهکار هایی که دولت چین در این مکان به کار برده استفاده و کاشت درختان و پوشش گیاهی مناسب و مقاوم با مناطق خشک و بیابانی، هدایت کردن سیلاب به سمت این بیابان واحیاء شوره زار ها بوده است. در ضمن دولت چین استفاده های سود آوری های  بسیار زیادی نیز از تولید انرژی در این محل داشته است و حدود 1000 مگاوات برق را از طریق سلول های خورشیدی به دست می آورد و با این کار میتوان کارگاه ها و مغازه ها و شرکت های مختلفی را در نزدیکی این بیابان بوجود آورد و فرصت های شغلی بسیار زیادی را برای مردم نزدیک به این منطقه فراهم کند.

از مزایای دیگری که برای دولت چین فراهم شد، بازدید بسیار زیاد توریست ها از سر تا سر دنیا از این منطقه بود.

در کشور خودمان هم تلاش هایی مبنی بر بیابان زدایی صورت گرفته،اما در سطح های خیلی پایین تر و ابتدایی تر و ما نیاز به یک مدیریت جامع برای بیابان زدایی داریم تا علاوه بر بهبود پوشش های گیاهی در سرتاسر کشور، از انرژی های پاک مثل انرژی خورشیدی و یا توربین های بادی بتوانیم استفاده حداکثری کنیم.

تیم تحریریه پاکزی | سه‌شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸

نظرات

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر

پاکزی را در شبکه های اجتماعی:
لینک فیسبوک پاکزی
لینک لینکدین پاکزی
لینک اینستاگرام پاکزی
لینک تلگرام پاکزی
لینک توییتر پاکزی

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت اکسون ویژن سیستم میباشد.