خودروهای الکتریکی، دوستدار محیط زیست، یا دشمن زمین؟

تیم تحریریه پاکزی | سه‌شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

۳ دقیقه مطالعه

چند سالی است که بازار خودروهای الکتریکی بسیار داغ است، خودروهایی که علاوه بر زیبایی و امکانات فراوان، دوست‌دار محیط زیست هم هستند و به جای استفاده از سوخت های فسیلی مثل بنزین، از باتری و موتورهای الکتریکی به عنوان نیروی محرکه بهره می‌برند.

 

 

تاریخچه خودروهای برقی

البته اولین خودرو الکتریکی در قرن نوزدهم میلادی تولید شد، اما در آن زمان با استقبال زیادی مواجه نشد و استقبال از خودروهای احتراقی، جایی برای خودروهای الکتریکی باقی نگذاشت. پیشرفته نبودن تکنولوژی به کار رفته در تولید باتری خودروها در آن زمان، یکی از علت‌های عدم استقبال از این نوع خودروها بود.

اما از اوایل سال 2008 و با پیشرفت باتری‌های تولید شده توسط کمپانی‌های مشهور این حوزه و همچنین افزایش نگرانی‌ها در خصوص منابع فسلی و قیمت نفت و همچنین افزایش بی‌رویه گازهای گلخانه‌ای، منجر به سرمایه‌گذاری های کلانی در صنعت تولید خوروهای الکتریکی شد.

 

تسلا، رهبر اصلی

اما شرکت تسلا که چندسالی است به عنوان یکی از محبوب‌ترین شرکت های فعال در حوزه خودروهای الکتریکی شناخته می شود، در سال 2008 خودرو رودستر را رونمایی کرد، که علاوه بر کم صدا بودن از شتابی معادل 3.7 ثانیه برخودار بود، که قادر است با گرانترین ابر خودروهای بازار رقابت کند.

همچنین از دیگر امکانات این خودرو می‌توان به قابلیت رانندگی خودکار آن اشاره کرد. قیمت و خدمات پس از فروش مناسب تسلا رودستر، این خودرو را در زمان کوتاهی به فروش 2250 دستگاه در 31 کشور مختلف رساند و با عرضه خودروهای بعدی تسلا، یعنی تسلا مدل اس، مدل ایکس و تسلا مدل 3، تعداد خودروهای تولید شده تسلا به بیش از 25 هزار دستگاه رسید.

تسلا اخیرا اعلام کرده است که مدل بعدی این خودرو، قادر است با هربار شارژ، مسافتی بیش از هزار کیلومتر را طی کند و شتاب 0 تا 100 آن برابر 1.9 ثانیه خواهد بود.

 

رقبا، به دنبال تسلا

حالا پس از گذشت حدود 10 سال از تولید انبوه خودروهای الکتریکی، شرکت های بزرگ حوزه خودرو هم به این نوع خودروها علاقه‌مند شده‌اند و به استقبال خریداران امیدوارند.

یکی از این خودروسازان شرکت پورشه است که به تازگی اعلام کرده مشغول استخدام 1200 متخصص برای ساخت خودرو اسپرت کاملا الکتریکی خود است. پورشه از این پروژه با نام Mission E نام برده است.

 

نیسان لیف، به دلیل قیمت و کارایی مناسب خود، توانسته به پرفروش‌ترین خودرو برقی جهان تبدیل شود. این خودرو تا پایان سال 2018 بیش از 360 هزار دستگاه فروخته است و تسلا مدل اس هم با 243 هزار دستگاه، در رده دوم قرار دارد.

 

 

نجات زمین، یا تخریب آن

اگرچه اغلب متخصصان برروی آسیب کمتر این نوع خودروها برروی محیط زیست اتفاق نظر دارند، اما اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت، به تازگی اعلام کرده است که افزایش تقاضا برای فلزهای مورد نیاز در باتری‌های الکتریکی به اسخراج این مواد از منابع زیر سطح دریا منجر شده است.

مطالعات دانشمندان دانشگاه اکستر بریتانیا، نشان می‌دهد که استخراج از معادن دریایی می‌تواند به انتشار عناصر سمی در آب و به خطر افتادن گونه‌های دریایی منجر شود.

حال، سازمان‌های حقوق بشر و محیط زیست، از شرکت‌هایی مانند اپل، بی‌ام‌و، بنز و رنو خواسته‌اند تا به طور شفاف در مورد عملکرد خود، در رابطه با تهیه و تولید باتری‌های الکتریکی توضیح دهند.

تیم تحریریه پاکزی | سه‌شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

نظرات

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر

پاکزی را در شبکه های اجتماعی:
لینک فیسبوک پاکزی
لینک لینکدین پاکزی
لینک اینستاگرام پاکزی
لینک تلگرام پاکزی
لینک توییتر پاکزی

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت اکسون ویژن سیستم میباشد.